Medvedev vyhlásil na pondelok štátny smútok

Medvedev

GORKI 10. apríla (WEBNOVINY) – Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyhlásil v sobotu na pondelok 12. apríla štátny smútok v súvislosti s haváriou poľského lietadla pri Smolensku. „V mene ruského národa vyjadrujem najhlbšiu a najúprimnejšiu sústrasť poľskému ľudu a pocity ľútosti a podpory rodinným príslušníkom a blízkym tých, ktorí zahynuli. V pondelok 12. apríla bude v Rusku vyhlásený štátny smútok,“ uviedol prezident Medvedev vo vyhlásení poľskému ľudu.

Pri sobotnej havárii lietadla počas pristávania na západe Ruska zahynul poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka spolu s 94 ďalšími cestujúcimi. Guvernér smolenského regiónu, kde sa tragédia odohrala, potvrdil, že haváriu nikto neprežil. Poľské ministerstvo zahraničia potvrdilo, že prezident s manželkou boli na palube lietadla.

Kaczynski bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry tisícov dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Ďalšími významnými poľskými predstaviteľmi na palube bol šéf generálneho štábu armády Franciszek Gagor, guvernér národnej banky Slawomir Skrzypek, šéf prezidentskej kancelárie Wladyslaw Stasiak, bývalý minister obrany a prezidentský kandidát Jerzy Szmajdzinski či zástupca ministra zahraničia Andrzej Kremer. Premiér Donald Tusk zvolal vo Varšave mimoriadne zasadnutie kabinetu. Prezidentské právomoci prevezme predseda parlamentu.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij MedvedevDonald TuskLech KaczynskiMedvedevSlawomir Skrzypek