Medzi najvplyvnejšími Britkami nechýba Winslet či Swinton

Helena Bonham Carter
Helena Bonham Carter Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Do zoznamu 50 najvplyvnejších Britiek v oblasti filmu a televízie sa dostali i zvučné herecké mená ako Helena Bonham Carter, Keira Knightley, Carey Mulligan, Kate Winslet, Maggie Smith, Tilda Swinton, Naomie Harris a Miranda Hart. Obsahuje však aj niekoľko prekvapení – chýba napríklad predstaviteľka Hermiony Granger z filmov o čarodejníkovi Harrym Potterovi Emma Watson a ďalšie známe herečky ako Kate Beckinsale, Emily Watson, Rachel Weisz či Emily Blunt.

Britská organizácia Ženy vo filmovom a televíznom priemysle (WFTV) tento zoznam zverejnila pri príležitosti tohtoročného Medzinárodného dňa žien s cieľom vzdať poctu dámam, ktoré toto odvetvie vo Veľkej Británii i v zahraničí výrazne ovplyvnili. Ich vybranú päťdesiatku tvorí 21 riaditeliek, 10 producentiek, štyri režisérky, osem herečiek, tri moderátorky a štyri scenáristky.

Nad spomínanými známymi herečkami teda výrazne prevládajú ženy, ktoré verejnosť často nepozná. Medzi nimi sa presadila napríklad producentka seriálu Sherlock (2010) Sue Vertue či producentka filmu Jana Eyrová (2011) Alison Owen. Nechýbajú ani mená z vedenia rôznych televízií a spoločností, najviac je zamestnankýň televízie BBC.

Päťdesiatku vplyvných dám dopĺňajú režisérky Lynne Ramsay (We Need to Talk About Kevin, 2011), Phyllida Lloyd (Železná lady, 2011), Andrea Arnold (Búrlivé výšiny, 2011) a SJ Clarkson (Dexter, 2006). Britské ženy vo filmovom a televíznom priemysle nezabudli ani na scenáristky Moiru Buffini (Jana Eyrová, 2011; Byzantium), Jane Goldman (Žena v čiernom, 2012), Abi Morgan (Shame, 2011; Železná lady, 2011) a Heidi Thomas (Upstairs Downstairs, 2010).

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.hollywoodreporer.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emily BluntEmma WatsonHelena Bonham CarterKate BeckinsaleKate WinsletKeira KnightleyRachel Weisz