Aktualizované: Rusko a Ukrajina si vzájomne vymenili väzňov, medzi nimi je aj novinár Vyšinský

Kirill Vyšinský
Ruský novinár Kirill Vyšinský. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 7. septembra, 16:33

Rusko a Ukrajina uskutočnili dôležitú výmenu väzňov, v rámci ktorej každá krajina prepustila 35 zadržaných. Súčasťou výmeny boli aj viacerí ostro sledovaní väzni, ktorí sa ocitli uprostred ostrého konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Rusi prepustili aj námorníkov

Medzi tými, ktorých vrátili Rusi, nechýbali filmár Oleh Sencov, novinár Roman Suščenko či 24 ukrajinských námorníkov, ktorých zadržali v novembri.

Väčšina prepustených sa javila v dobrej kondícii, len jeden z lietadla vystupoval s barlami a ďalšieho na schodoch pridržiavali za ramená. Na kyjevskom letisku Boryspiľ ich spolu s príbuznými privítal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij.

Na moskovskom letisku Vnukovo čakali prepustení väzni asi 15 minút v lietadle a následne ich autobus odviezol na prehliadku do zdravotného strediska. Okrem iných bol medzi nimi napríklad novinár Kirill Vyšinskij.

Veliteľ a zostrelené lietadlo

Ďalším väzňom, ktorého Ukrajina prepustila, je Volodymyr Cemach, ktorý velil povstaleckej jednotke protivzdušnej obrany v oblasti, kde v roku 2014 zostrelili malajzijské lietadlo, na palube ktorého zahynulo všetkých 298 ľudí.

Prezidenta Zelenského preto mnohí zákonodarcovia žiadali, aby ho neprepustil. Rusko plánuje ešte v sobotu zverejniť kompletný zoznam prepustených. Ukrajina tak už spravila.

Výmena väzňov by mohla byť významným krokom k uvoľneniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou a mohla by zvýšiť šance na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13-tisíc obetí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kirill VyšinskýMark FejginOleh Sencov