Aktualizované: Medzi Sliačom a Kováčovou sa zrútilo vojenské lietadlo L-39

NEHODA: Pád cvičného vojenského lietadla L 39
Foto: SITA/Peter Rusko.
  • aktualizované 10. októbra 19:12

SLIAČ 10. októbra (WebNoviny.sk) – Medzi Sliačom a Kováčovou sa v stredu približne o 14:07 zrútilo cvičné vojenské lietadlo L-39. Posádku podľa ministerstva obrany tvorili skúsení piloti prvej triedy a pred pádom stroja sa katapultovali.

Podľa Ľuboša Michálika z Operačného strediska Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Banskej Bystrici na mieste zasahovalo 12 príslušníkov OR HaZZ vo Zvolene a OR HaZZ v Banskej Bystrici na štyroch kusoch techniky. „Stíhačka Albatros L 39 nebola vyzbrojená,“ dodal Michálik.

Bolo vidieť dva padáky

Ako informoval po rokovaní vlády minister Peter Gajdoš (SNS), rezort obrany má informácie o tom, že posádka pred samotným nárazom mohla stihnúť vyskočiť. „Bolo vidieť dva padáky, takže je stále veľká šanca, že je posádka nažive. Približne o päť minút ide na miesto komisia,“ povedal Gajdoš.

Na mieste nehody potom minister ocenil predovšetkým profesionalitu pilotov, ktorí svojím konaním zabránili stratám na životoch. Ako ďalej povedal Gajdoš, okamžite po vysadení motora L-39 bol spustený záchranný systém.

Gajdoš ocenil aj vysoký profesionalizmus leteckej záchrannej pátracej služby, vrátane veliteľa riadenia leteckej prevádzky, pričom dodal, že na miesto vyslali aj špecialistov na vyšetrovanie presných príčin leteckej nehody. Rodinám pilotov ponúkol pomoc.

Pilotov prepustili z nemocnice

Podľa veliteľa vzdušných síl OS SR Ľubomíra Svobodu bolo príčinou nehody zlyhanie motora stíhačky.

„V tom okamžiku boli vo vzduchu dve cvičné lietadlá L-39, ktoré plnili úlohu vzdušných bojov v priestore Levice. Pri návrate a pri pristávaní s vysunutými klapkami a podvozkom došlo k zlyhaniu motora. Bola to malá výška a piloti reagovali tak, že lietadlo nasmerovali do neobývaného priestoru, aby neohrozili obyvateľov mesta Sliač. Sami sa ešte následne stihli katapultovať a bezpečne pristáli,“ ozrejmil Svoboda s tým, že piloti v prvom rade zabezpečili, aby lietadlo spadlo medzi domy a potom použili katapultáž v zmysle predpisov. Ako dodal, oni sami spresnili miesto dopadu.

Svoboda tiež dodal, že pokiaľ sa nezistí príčina zlyhania motora stíhačky, je pozastavené lietanie tohto typu lietadiel. Havarovaný stroj bol vyrobený v roku 1989 a odvtedy prešiel dvoma generálnymi opravami. Hovorkyňa rezortu Danka Capáková pre agentúru SITA uviedla, že pilotov už prepustili z nemocnice do domáceho liečenia.

Lietadlo L-39

Podľa údajov z internetovej stránky ministerstva obrany je L-39 dvojmiestne, prúdové lietadlo, určené na základný a pokračovací výcvik pilotov, umožňujúce jednoduchý prechod na bojové lietadlo MiG-29.

Je určené na ničenie pozemných a pomaly letiacich vzdušných cieľov, prípadne k vedeniu vzdušného prieskumu. Je vybavené dvojprúdovým motorom AI-25TL. Albatros je podľa rezortu v prevádzke u viac ako 30 vzdušných síl na svete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky