Medzinárodná vesmírna stanica Sojuz sa odchýlila z pozície

Vesmírna stanica ISS
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) v utorok jemne zmenila svoju pozíciu na orbite. Stalo sa tak po tom, ako sa na jednej z lodí Sojuz, ktoré sú momentálne pripojené k ISS, neočakávane spustili motory. K incidentu došlo počas testovania systémov Sojuzu, ktorý má vo štvrtok dopraviť na Zem trojicu astronautov.

Ako uviedli predstavitelia ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos, incident nepredstavoval pre posádku stanice žiadne nebezpečenstvo. Taktiež neohrozil ani spomínaný návrat astronautov. Technici momentálne skúmajú, čo spôsobilo samovoľné spustenie motorov. Američan Terry Virts, Talianka Samantha Cristoforetti a Rus Anton Škaplerov sa mali pôvodne vrátiť na Zem už v máji, no nakoniec museli na ISS zostať približne o mesiac dlhšie.

Dôvodom bol neúspech misie bezpilotnej nákladnej lode Progress M-27M, ktorá mala dopraviť na ISS nové zásoby. Loď však začiatkom mája zhorela v atmosfére. Po odchode Virtsa, Cristoforetti a Škaplerova zostanú na orbite Scott Kelly, Michail Kornijenko a Gennadij Padalka. Prví dvaja menovaní sú súčasťou experimentu, v rámci ktorého strávia vo vesmíre celý rok. Nová trojica astronautov by sa k nim mala pripojiť koncom júla.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky rt.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanica