Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SIAF 2019: Medzinárodné letecké dni
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Atmosféra počas medzinárodných leteckých dní SIAF 2019 na letisku Sliač. Sliač, 3. august 2019. Foto: SITA/Peter Rusko

Foto: Gajdoš odštartoval Medzinárodné letecké dni SIAF 2019 Sliač, armáda sa pýšila novou technikou

Letecké dni sú skvelou príležitosťou ukázať reálny pokrok v modernizácii vzdušných síl.

Na otvorení 9. ročníka Medzinárodných leteckých dní SIAF 2019 na Leteckej základni Sliač to v sobotu uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš. Hlavný program tohto najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku už tradične odštartovali prelety pilotov Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Vzdušné sily sa pýšili novou technikou

Hlavná časť programu tohtoročných leteckých dní stojí vďaka novej a modernej technike práve na ukážkach slovenských vzdušných síl, čo by ešte pred pár rokmi nebolo ani zďaleka možné. Dnes sa môžeme pýšiť novými vrtuľníkmi Black Hawk, dopravnými lietadlami Spartan a v neposlednom rade aj tým, že sme prijali strategické rozhodnutie o nákupe nových stíhacích lietadiel,“ konštatoval minister vo vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Gajdoš tiež pripomenul, že cieľom modernizácie vojenskej techniky je v prvom rade skvalitniť a zvýšiť pripravenosť ozbrojených síl garantovať bezpečnosť všetkých občanom Slovenska.

Generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko potvrdil, že nová moderná technika je v prvom rade určená pre domáci krízový manažment.

Vďaka projektom, ktoré sme realizovali, máme dnes viac vrtuľníkov pripravených hasiť v ťažko dostupnom teréne a rovnako tak dopravné lietadlá sú kedykoľvek pripravené pre prípad krízovej situácie. Zároveň najväčším modernizačným projektom v novodobej histórii ozbrojených síl – obstaraním stíhacích lietadiel F-16 – neprídeme o jednu z najdôležitejších spôsobilostí, ktorou je vlastná ochrana vzdušného priestoru,“ povedal.

Zároveň zdôraznil, že s tým súvisí aj zachovanie stoviek pracovných miest – špecialistov, ktorí pôsobia na Leteckej základni Sliač. „A obrovským úspechom je aj to, že naše Letecké opravovne Trenčín sa stali strategický partnerom výrobcu stíhacích lietadiel F-16 aj vrtuľníkov Black Hawk,“ doplnil.

Vojenská technika

Profesionálni vojaci z Taktického krídla Sliač, kde sa medzinárodné letecké dni pravidelne konajú, zabezpečujú nepretržitú ochranu a obranu nedotknuteľnosti vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Letecké dni sú zároveň ukážkou pripravenosti a vycvičenosti vojenských pilotov a leteckého personálu.

Vzdušné sily predstavia na leteckých dňoch 15 kusov leteckej techniky. Novinkou bude samostatná show vrtuľníka UH-60M Black Hawk, pričom v rámci dynamiky budú mať návštevníci možnosť vidieť tiež spoluprácu stíhacích lietadiel Mig-29 a pozemných bezpečnostných zložiek pri zásahu voči lietadlu C-27J Spartan, alebo spôsobilosti síl pre špeciálne operácie s vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk.

Pre návštevníkov sú počas dvoch dní pripravené tiež viaceré statické ukážky vojenskej techniky pozemných a špeciálnych síl vrátane výstroja, výzbroje a ručných zbraní, ťažkej kolesovej a pásovej techniky, či prototypu bojového obrneného vozidla 8×8 Vydra, ktorý je špičkovým produktom domáceho obranného priemyslu.

Okrem Vzdušných síl OS SR sa tento rok na leteckých dňoch predstavia aj piloti z 12 krajín.

Doprava a parkovanie

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) aj tento rok zabezpečí kyvadlovú dopravu na letecké dni (SIAF) na Sliači. V sobotu aj v nedeľu bude premávať k letisku desať autobusov z parkoviska III, ktoré je určené návštevníkom prichádzajúcim od východu. Autobusy budú premávať tento víkend od 7:00 ráno až do 18:00 podvečer.

„Z oboch parkovísk autobusy pôjdu cez Sliač po ulici ČSA, pričom zastavia ešte na mieste Sliač pomník, teda na ulici Československej armády, vedľa rímsko-katolíckeho kostola sv. Mikuláša. Ďalšia zastávka bude už len pred bránami Letiska Sliač,“ informoval Banskobystrický kraj v tlačovej správe.

Klimatizované 18-metrové nízkopodlažné autobusy budú pohodlné aj pre mamičky s kočíkmi, pre starších občanov, ľudí s telesným postihnutím alebo ľudí na invalidnom vozíku. „Spomínané autobusy sú vybavené taktiež plošinou, ktorá je určená hlavne pre bezproblémový nástup a výstup imobilných cestujúcich a vozičkárov,“ uviedol BBSK v tlačovej správe.

K téme

Foto: V Senici odstrelili letecké bomby z 2. svetovej vojny, našli ich pri výkopových prácach Foto: Letisko M. R. Štefánika má nové spojenie, do Bratislavy už lieta aj Cyprus Airways

Neprehliadnite

Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh Foto: V Jakubovanoch horel autobus, cestu museli uzavrieť Dve slovenské univerzity začali študentom variť vegánske jedlo Foto: Policajti nakupovali rastliny počas služby, vyjde ich to draho Slovan Bratislava hral proti tureckému tímu iba raz, Besiktas je podľa Šporara veľká výzva Súd konštatoval „skutok sa stal“, ale bývalý šéf vojenských tajných Mikulec je nevinný

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X