Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Medzinárodné saleziánske športové hry PGSI2014
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Hry prebiehali od 30. apríla do 5. mája v Bratislave na Pasienkoch. Celkovo sa hier zúčastnilo 90 tímov z krajín: Rakúska, Belgicka, Česka, Chorvátska, Talianska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Slovinska, Španielska a domáceho Slovenska.
5. 05. 2014 11:46 Nezaradené od WBN/PRSITA Diskusia

Medzinárodné saleziánske športové hry PGSI2014 sa skončili

BRATISLAVA 5. mája (WBN/PR) – „Slovensko ďakujeme, úžasný zážitok!“ Týmito slovami sa lúčili športovci z 11-tich krajín na záverečnom ceremoniáli XXV. ročníka Medzinárodných saleziánskych športových hier PGSI 2014. „Zastúpené krajiny reprezentovalo 893 zahraničných a 133 slovenských chlapcov a dievčat, v kategóriách do 16 a do 18 rokov. Až 716 účastníkov malo menej ako 18 rokov.

Bojujeme o dušu, na ihrisku aj v živote!“ bolo mottom týchto hier a účastníci ho naplno prežívali. Športovci odohrali na jedenástich ihriskách v športových disciplínach futbal, futsal, volejbal, basketbal a stolný tenis viac ako 340 zápasov. Slovensko v nich zaznamenalo zatiaľ najväčší úspech v histórii, keď získalo dve zlaté a štyri strieborné medaile! Dve zlaté získali reprezentantka v stolnom tenise (staršie dievčatá) a futbalové mužstvo mladší chlapci. Striebro vybojovali volejbalistky v kategórii staršie dievčatá, futbalové mužstvo starší chlapci, futsalové mužstvo mladší chlapci a reprezentantka v zmiešanej štvorhre v stolnom tenise.

„Teším sa z veľmi pozitívnych reakcií športovcov, ktorí ocenili vysokú úroveň organizácie a priebehu týchto hier. Nemenej veľkú radosť mám aj z dosiahnutého výsledku slovenských športovcov“, povedal Rado Rumanovič SDB, riaditeľ hier PGSI 2014.

Hry prebiehali od 30. apríla do 5. mája v Bratislave na Pasienkoch. Celkovo sa hier zúčastnilo 90 tímov z krajín: Rakúska, Belgicka, Česka, Chorvátska, Talianska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Slovinska, Španielska a domáceho Slovenska. Krajiny zastupovalo 36 európskych miest, z tých známejších napr. Lisabon, Antverpy, Praha, Essen, Valencia, Záhreb, Turín, Varšava, Rím, Ľubľana či Bratislava.

PGSI 2014 podporili aj viacerí slovenskí športovci, napr. Marek Hamšík, Zuzana Štefečeková, Alfonz Juck, Martin Rančík, Lucia Kupčíková, Matej Beňuš či Samuel Piasecký.

OBRAZOM: Medzinárodné saleziánske športové hry PGSI2014

Oficiálnym začiatkom hier bol veľkolepý večerný slávnostný otvárací ceremoniál pre účastníkov a verejnosť v HANT Aréne (1. mája), na ktorom zúčastnili zástupcovia Chorvátskeho a Talianskeho veľvyslanectva, Belgického kráľovstva, podpredseda Národnej Rady SR, primátor mesta Bratislava, provinciál saleziánov dona Bosca a provinciálka Dcér Márie Pomocnice, ako aj viacerí známi slovenskí športovci a partneri hier. V programe, ktorý moderovala Adela Banášová, vystúpili The Pastels, talianska speváčka Aba a spevácky zbor Summertime, orchester Konzervatória v Bratislave, Mária Čírová s kapelou, tanečné divadlo aTak a folklórny súbor Kremienok.

Medzinárodné saleziánske športové hry PGSI2014Hry PGSI 2014 ponúkli účastníkom okrem športového zápolenia aj duchovné aktivity – každodenné sväté omše vo viacerých jazykoch, meditácie a modlitby, ale aj kultúrne vyžitie v podobe výletu loďou na Devín či prehliadku hlavného mesta.

Organizátorom hier PGSI 2014 boli Saleziáni dona Bosca, ktorí si aj týmto spôsobom pripomínajú 90. výročie príchodu prvých saleziánov na Slovensko (september 1924).

Najbližší, XXVI. ročník PGSI sa bude konať v talianskom Turíne, symbolicky, pretože saleziáni (na celom svete) oslávia 200 rokov od narodenia svojho zakladateľa sv. Jána Bosca, ktorý pôsobil a zomrel práve v Turíne.

Správu priniesol: Peter Novák, PR manažér a hovorca hier PGSI 2014, Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia

Odporúčané články

Pápež rozhodol, Slovensko bude mať nového blahoslaveného Slováci sa na saleziánskych hrách nestratili

Neprehliadnite

Zo slovenskej zahraničnej politiky sa vytratil konsenzus, tvrdí poslankyňa Cséfalvayová Eurovolieb sa plánuje zúčastniť asi štvrtina Slovákov, išlo by o „historický výkon“ Šatan a Ramsay urobili výrazné zmeny v nominácii, v kádri sú už aj hráči z NHL Ako europoslankyňa by urobila Nicholsonová viac, nechce už riešiť „prízemných ľudí“ Britská kráľovná Alžbeta II. sa dožila 93 rokov, oficiálne oslavy tradične počkajú Útok na Srí Lanke: Výbuchy zabili vyše 200 ľudí, polícia zadržala podozrivých (video) Pápež František požehnal Mestu a svetu, odsúdil útoky na Srí Lanke Austrálsky bezdomovec smútil za potkanom, pomohli mu dobrí ľudia a policajti

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.