Medzinárodný menový fond Cypru požičia vyše miliardy dolárov

Cyprus
Foto: SITA/AP

WASHINGTON, NIKÓZIA 16. mája (WEBNOVINY) – Vedenie Medzinárodného menového fondu (MMF) v stredu schválilo pôžičku s trojročnou splatnosťou pre Cyprus v celkovej hodnote 1,3 mld. USD.

Úver je súčasťou balíka finančnej pomoci, ktorý má stredomorskej krajine pomôcť vyhnúť sa štátnemu bankrotu.

Balík financií „má za úlohu pomôcť krajine stabilizovať finančný systém, dosiahnuť fiškálnu udržateľnosť a podporiť oživenie ekonomickej aktivity s cieľom zachovať prosperitu populácie,“ píše sa v sprievodnom vyhlásení MMF.

Schválenie zo strany fondu znamená, že Nikózia okamžite dostane splátku úveru vo výške 110,7 mil. USD. Cyprus musel pre získanie medzinárodnej finančnej pomoci splniť niekoľko podmienok, vrátane zrušenia druhej najväčšej banky a presunutia časti strát na jej veriteľov. Celkový objem záchranného balíka je 10 mld. eur.

Nikózia chce aj s pomocou medzinárodných úverov svoj prebujnený bankový sektor, kvôli ktorému sa krajina dostala do krízy, reštrukturalizovať. Získanie pomoci pritom komplikovalo podozrenie niektorých členov EÚ na čele s Nemeckom, že sa v cyperských bankách prepierajú špinavé peniaze napríklad z Ruska.

Audit, ktorý bol jednou z podmienok získania pomoci, teraz ukázal, že mechanizmy, ktoré by mali zabrániť podozrivým finančným tokom v bankách, sú v mnohých prípadoch naozaj nedostatočné. Profily firemných klientov „vo všeobecnosti neexistujú“ a banky úradom neohlásili vysoké percento podozrivých transakcií, píše sa v správe audítorov z komisie Rady Európy proti praniu špinavých peňazí (Moneyval) a finančnej poradenskej spoločnosti Deloitte. Správu datovanú 10. mája pri diskusiách začiatkom týždňa používali aj ministri financií eurozóny.

(1 EUR = 1,2864 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond