Mel Brooks dostal cenu za celoživotné dielo

Mel Brooks
Americký herec a režisér Mel Brooks Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Americký herec a režisér Mel Brooks, ktorý sa preslávil predovšetkým komédiami, si vo štvrtok na špeciálnom slávnostnom večere prevzal cenu za celoživotné dielo od Amerického filmového inštitútu.

Odovzdal mu ju ďalší držiteľ tohto ocenenia Martin Scorsese. Na ceremoniáli v hollywoodskom Dolby Theatre nechýbali také osobnosti ako Robert De Niro, David Lynch, Morgan Freeman, Martin Short či Jimmy Kimmel.

Väčšinou nesúhlasím s rozhodnutiami Amerického filmového inštitútu. Dnes však celkom áno. Ďakujem za túto poctu,“ vyhlásil Brooks. Scorsese nešetril slovami chvály na adresu svojho kolegu.

Mel si vytvoril vlastnú tradíciu veľkosti. Je to taká tradícia, ktorá čerpá z minulosti, ctí si ju, hrá sa s ňou, improvizuje, rozširuje ju do miest, kam sa múdri a veľmi zábavní muži báli ísť. Toto tu dnes oslavujeme,“ uviedol. Short zase Brooksa nazval géniom a Kimmel si ho poctil svojským humorom. „Budeš nám veľmi chýbať, Mel. Bol si jedným z velikánov. Odpočívaj v pokoji, priateľ môj,“ uviedol, na čo mu 86-ročný herec odpovedal, že neumrie.

Mel Brooks sa okrem herectva a réžie venuje scenáristike, produkcii, skladaniu hudby či písaniu textov piesní. Svoju kariéru začínal ako stand-up komik a scenárista televíznej relácie Your Show of Shows (1950-1954). Do povedomia verejnosti sa dostal zásluhou filmu 2000 Year Old Man (1975) a ukázal sa aj v snímkach ako Byť, či nebyť (1983), Pozri, kto to hovorí 2 (1990) či Producenti (2005). Ako režisér má na konte filmy Mladý Frankenstein (1974), Ohnivé sedlá (1974), Vesmírne gule (1987), Bláznivý príbeh Robina Hooda (1993) či Drakuloviny (1995), pričom vo všetkých menovaných si sám zahral.

Vo svojej zbierke má také prestížne ceny ako Grammy, Oscar, Tony Award aj Emmy. Tri z jeho filmov (Ohnivé sedlá, Producenti a Mladý Frankenstein) Americký filmový inštitút zaradil do prvej dvadsiatky svojho rebríčka sto najlepších komédií všetkých čias. Od roku 1964 bol ženatý s herečkou Anne Bancroft, ktorá zomrela v roku 2005. Informácie zverejnili webstránky www.aceshowbiz.com a www.hollywoodreporter.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David LynchJimmy KimmelMartin ScorseseMorgan FreemanRobert De Niro