Mená kandidátov na šéfa ÚPN musia byť posvätené Smerom

Parlament
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Poslanci NR SR môžu dnes do 16:00 predkladať návrhy kandidátov na predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Bez podpory Smeru-SD nemôže byť žiaden kandidát zvolený.

Smer-SD kandidáta zatiaľ nemá. Má ho vybrať užšie vedenie strany, ale dnes to pravdepodobne nebude. Poslanecký klub najsilnejšej strany vo štvrtok rokoval o dvoch menách – historikovi Jánovi Hlavinkovi zo Slovenskej akadémie vied a vedúcom referátu Oral history v ÚPN, ktorý zaznamenáva rozprávanie svedkov historických udalostí.

Hlavinka sa venuje výskumu holokaustu a prenasledovaním Židov na Slovensku. Krajňák nie je historik, ktorý by podľa viacerých predstaviteľov Smeru-SD mohol pôsobiť upokojujúco a zjednocujúco na historikov rozdelených do nezmieriteľných táborov, pretože meno akéhokoľvek z nich okamžite vyvolá nesúhlasnú reakciu v druhom tábore. Vedenie Smeru-SD môže však vybrať aj iného kandidáta.

Opozícia taktiež zatiaľ nemá kandidáta do tretieho kola voľby. Strany Ľudovej platformy (KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS) chceli navrhnúť Ladislava Bukovszkého, ktorý je členom Dozornej rady ÚPN. Ten však kandidatúru odmietol. Rovnako tak nomináciu SaS odmietol Juraj Kalina, ktorý mal byť pôvodne nominantom Smeru-SD, ale vládna strana ho z voľby stiahla.

Ako uviedol pre agentúru SITA podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, Ľudová platforma má záujem, aby táto pozícia bola obsadená kvalitným kandidátom. Štefanec však nevylučuje ani možnú podporu kandidátovi Smeru-SD. „Pokiaľ to bude kvalitný kandidát, ktorý bude spĺňať naše hodnotové kritériá, áno. Prečo nie? Sme však za spoločný postup Ľudovej platformy,“ uviedol s tým, že kandidát, ktorého by mohla SDKÚ-DS podporiť, by mal mať predovšetkým odborné skúsenosti a znalosti.

Musí byť bezúhonný a čestný. „Musí to byť človek, ktorý aj v minulosti dokázal, že mu viac záleží na veciach spoločných ako na osobnom prospechu,“ dodal. Rovnaký postoj prezentoval aj podpredseda KDH Pavol Abrhan, preto kresťanskí demokrati zatiaľ čakajú s akým kandidátom príde Smer-SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecJuraj KalinaPavol Abrhan
Firmy a inštitúcie SMER-SDÚPN Ústav pamäti národa