Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
17. júna 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Menový fond radí ministrovi Kažimírovi, nech neznižuje DPH

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Ďalšie škrty v rozpočtových výdavkoch slovenskej verejnej správy môžu byť zložité, zamerať by sme sa tak mali predovšetkým na posilnenie príjmovej stránky. Aj keď reforma verejnej správy ESO môže pomôcť výdavky znížiť, otázna je udržateľnosť mzdovej obálky verejnej správy, ale aj ďalších škrtov v investíciách.

Konštatuje to misia Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorá vyše dva týždne na Slovensku hodnotila ekonomický vývoj a kroky vlády v rôznych oblastiach tak, ako to robí pravidelne. Jedno z opatrení, ktoré fond v tomto smere tentokrát odporúča, je aj zachovanie 20-percentnej sadzby dane z pridanej hodnoty.

Sadzba by sa mala automaticky znížiť

Podľa našej legislatívy sa pritom sadzba automaticky zníži, keď deficit verejných financií klesne pod hranicu 3 % hrubého domáceho produktu. To sa podľa jarnej notifikácie deficitu Eurostatom aj stalo, všetko však môže zmeniť jesenná notifikácia, ktorá bude deficit a dlh hodnotiť už podľa novej metodiky ESA 2010. Vlaňajší deficit sa tak znova môže prehupnúť cez spomínané 3 %.

Minister financií Peter Kažimír v utorok na tlačovej konferencii pri príležitosti ukončenia misie fondu na Slovensku povedal, že rozhodujúca bude v tomto smere práve jesenná notifikácia, ktorá ukáže, či sadzba dane z pridanej hodnoty pôjde na pôvodných 19 %, alebo zostane na 20 %. Šéf misie MMF na Slovensku James John v tomto smere ocenil snahu vlády o elimináciu daňových únikov. Odporučil tiež urýchliť prípravy zavedenia dane z nehnuteľností založenej na hodnote realít. Fond by tiež privítal znižovanie dlhu cestou privatizácie štátneho majetku.

Potrebujeme investície do infraštruktúry

Zvyšovanie príjmov je podľa Johna dôležité okrem spomínanej zložitosti ďalších výdavkových škrtov aj preto, že súčasný hospodársky vývoj na Slovensku si vyžaduje okrem iného investície do infraštruktúry a takisto posilnenie zdrojov na politiky trhu práce. Práve na tieto oblasti by sme sa podľa fondu mali zamerať, aby sme znížili nezamestnanosť a regionálne rozdiely. MMF preto odporúča v slabších regiónoch lepšie využívať eurofondy, zatraktívniť pre zamestnávateľov angažovanie nízkokvalifikovanej pracovnej sily, či už cez súbeh mzdy a sociálnych dávok alebo aj diferenciáciou minimálnej mzdy podľa regiónov. Zamerať by sme sa mali aj na zlepšenie vzdelávacieho systému a zefektívnenie aktívnych politík trhu práce.

Misia MMF pritom ocenila výsledky konsolidácie verejných financií, ktoré viedli k stlačeniu vlaňajšieho deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu a k vyradeniu z procedúry nadmerného deficitu. Ako však konštatoval James John, nevyhnutné budú ďalšie opatrenia, aby sa zabránilo pokračujúcemu rastu verejného dlhu. Fond pozitívne hodnotí aj vývoj slovenského hospodárstva, ktoré je v posledných rokoch jedným z najdynamickejších v rámci únie. MMF pritom Slovensku tento rok podľa Johna predpovedá hospodársky rast na úrovni 2,4 %, teda rovnaký, ako očakáva rezort financií či centrálna banka. Kladne hodnotí aj skutočnosť, že pod hospodársky rast sa začína podpisovať aj domáca spotreba, ktorá je aj pozitívnym rizikom pre rýchlejší rast. Na druhej strane negatívny vplyv na hospodársky rast Slovenska by podľa fondu mohla mať ďalšia eskalácia napätia na Ukrajine.

Odporúčané články

Šéf euroskupiny pochválil Slovensko, ocenil konsolidáciu Schodok štátneho rozpočtu narástol o stovky miliónov eur

Témy

Diskusia

fanatikmodrák Trt a prt si ozaj tak sprostý, alebo platený krvavými dolármi. MMF nechce, aby vláda znížila DPH na 19%. Preto ste pravica označovaná za fašistickú nakoľko stále klamete a zavádzate. Tu je jasný dôkaz ste špinaví fašisti a trošku šikovný... kde sú sľuby Fica o zdanení nehnuteľností podľa momentálnej trhovej ceny? Keď má nikto 500 tisíc eur na postavenie domu ,určite má aj na vysokú daň. Ľudia,čo si postavili domy za socializmu za 60.000 korún platia za m2 rovnakú daň,ako tí,čo na... dlh je nižší vďaka novej metodike výpočtu rastu HDP. Podľa obrázka to nebol MMF ale sám Budha. ngtr A čo si čakal od bývalého bolševika? Že sa zmení? Ak nebol debil ,tak musel v 1987 roku vedieť ,ako to vyzerá na západe a ako u nás. A predstav si VSTÚPIL. Lebo je to vychcaný príživník ,čo celý život... Trt a prd Svine SMERácke. Kvôli zvýšeniu DPH o jedno percento za Radičovej ju išli roztrhať na franforce a ohadzovali "zlepenec" blatom na každej debate v TV a rozhlase. A teraz Ficovi to zvýšené DPH zachraňuje kožu a ani SMERákov nenapadne znížiť to...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...