Merkelová a jej volebný súper bojovali v televíznej debate

Merkelova steinbruck
Angela Merkelová a Peer Steinbruck v televíznej debate. Foto: SITA/AP

BERLÍN 2. septembra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej sociálnodemokratický vyzývateľ v nadchádzajúcich parlamentných voľbách v nedeľnej televíznej debate naplno odkryli svoje rozdielne názory na situáciu v eurozóne a daňovú politiku.

Jediná televízna debata v rámci predvolebného boja podľa výsledkov paralelných prieskumov nemala jednoznačného víťaza.

Pre kandidáta sociálnodemokratickej SPD Peera Steinbrücka pritom bola jednou z posledných možností získať v predvolebnom boji navrch proti úradujúcej kancelárke.

Merkelovej vládu obvinil z toho, že juhoeurópske krajiny drví úspornými opatreniami a v Nemecku dopustila nárast počtu pracovných miest s nízkym zárobkom.

Kancelárkinu europolitiku odmietol ako „zlyhanie“, keďže napriek obrovským rozpočtovým škrtom, ktorými si krajiny južnej Európy museli zaslúžiť finančnú pomoc, recesia v nich naďalej pokračuje a nezamestnanosť dosahuje rekordné hodnoty. „Použil by som inú krízovú stratégiu. V týchto krajinách samozrejme musí nastať rozpočtová konsolidácia, nie však smrteľnou dávkou,“ povedal Steinbrück.

„Ako kancelárka mám zodpovednosť zabezpečiť, aby reformný tlak na Grécko nepoľavil. Je možné, že Grécko bude potrebovať nový balík pomoci, nik ale nevie, aký veľký bude,“ reagovala Merkelová a poznamenala, že Steinbrückova strana počas krízy vládnu európsku politiku podporovala. „Hlasovali ste za všetko,“ povedala svojmu vyzývateľovi s úsmevom.

Kancelárka dodala, že plány SPD na zvýšenie daní pre bohatých môžu uškodiť prosperite krajiny. „Tieto plány so sebou nesú riziko, že pokazia dobrú situáciu, ktorú teraz máme, namiesto toho, aby ju zlepšili,“ povedala Merkelová s tým, že Nemecko zažilo štyri dobré roky, ktoré chce, aby sa zopakovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováPeer Steinbrück