Merkelová by migračnú krízu riešila rovnako ako pred rokom

Pre xenofóbiu v Nemecku nie je miesto, vyhlásila Merkelová
Merkelová sa v azylovom dome stretla s utečencami a rozprávala sa s dobrovoľníkmi a príslušníkmi bezpečnostných síl, ktorých vyzdvihla za ich odolávanie nenávisti. Foto: SITA/AP

BERLÍN 3. septembra (WebNoviny.sk) – Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová by dnes na migračnú krízu reagovala rovnako ako pred rokom. Uviedla to v rozhovore pre sobotňajšie vydanie nemeckého denníka Bild, z ktorého cituje agentúra DPA.

V týchto dňoch je to presne rok od Merkelovej medzičasom presláveného výroku: „My to zvládneme.“ Dnes tvrdí, že vtedy nešlo o to, „aby sa hranice otvorili pre všetkých, ale aby neostali zatvorené pre tých, ktorí k nám prišli pešo v obrovskej humanitárnej núdzi z Maďarska“.

Merkelová v rozhovore odmietla tézu, že jej rozhodnutie sa všeobecne vnímalo ako pozvanie a povzbudenie pre migrantov, aby prišli do Nemecka. „Už v polovici augusta vyslovil spolkový minister vnútra prognózu, že v roku 2015 musíme rátať s 800-tisíc utečencami,“ uviedla Merkelová. Túto prognózu však „napríklad prevádzači v Afganistane zneužili, interpretujúc ju ako pripravenosť Nemecka prijať 800.000 Afgáncov a následne ju mnohí nesprávne pochopili“.

Kancelárka v rozhovore obhajovala migračnú dohodu s Tureckom, pričom tvrdila, že práve jej možno najviac vďačiť za oslabenie migračného prúdu, a nie uzavretiu takzvanej balkánskej trasy. „Mnoho sa dosiahlo, ale kríza ešte ani zďaleka nie je zažehnaná,“ dodala Merkelová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová