Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Angela Merkelová má v úmysle urobiť všetko, čo sa bude dať, aby pomohla udržať Britániu v Európskej únii. Foto: SITA/AP
18. februára 2016 SprávySvet od SITASITA

Merkelová chce naďalej Britov v EÚ, Česi chcú rýchlu dohodu

Brusel 18. februára (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová má v úmysle urobiť všetko, čo sa bude dať, aby pomohla udržať Britániu v Európskej únii, píše agentúra AP.

Idem do týchto rozhovorov s pozíciou, že chceme urobiť všetko pre to, aby sa vytvorili také podmienky, aby Veľká Británia mohla ostať súčasťou Európskej únie,” uviedla Merkelová s tým, že niektoré záležitosti sú stále nevyjasnené.

Nemecká politička to vyhlásila po príchode na dvojdňový summit EÚ v Bruseli. “Toto je dôležité z pohľadu Nemecka,” dodala Merkelová.

Francúzsky prezident dnes pred začiatkom summitu v Bruseli varoval európskych lídrov pred prílišnými ústupkami v diskusii s Britániou o jej zotrvaní v únii. Prílišné ústupky zo strany Bruselu by podľa neho mohli motivovať ďalšie štáty, aby pre seba žiadali “osobitné pravidlá” a tým by sa podkopali princípy európskej jednoty.

Chcem, aby Británia ostala v EÚ. Zo všetkého najviac však dúfam v to, že Európa bude môcť rásť, silnieť, a že to nebude to môcť zastaviť žiaden z národných lídrov,” zdôraznil. V hre je podľa neho celá Európska únia, nie iba jedna krajina.

Česko chce dohodu počas prvého dňa

Česká republika chce uzavrieť celkovú dohodu medzi EÚ a Britániou už počas dnešného prvého dňa summitu EÚ a nespoliehať sa na nejaký ďalší krízový summit; zároveň si želá prijateľný kompromis tak pre Britániu, ako aj pre ostatné krajiny únie. Uviedol to český premiér Bohuslav Sobotka po príchode na summit EÚ v Bruseli.

Sobotka zdôraznil, že Česko si neželá odchod Británie z EÚ a v prípade brexitu by vznikli veľké škody pre Britániu i pre zvyšné krajiny EÚ. Aj preto treba podľa jeho slov dosiahnuť kompromisnú dohodu, aby Británia zostala v EÚ a aby sa britský premiér David Cameron mohol vrátiť domov s návrhom dohody, ktorá mu pomôže v kampani za zotrvanie Británie v únii.

Cieľom je dnes sa dohodnúť. Určite nebude jediná krajina, ktorá bude uplatňovať výhrady k tomu, čo je v tejto chvíli na stole,” uviedol Sobotka. Zároveň však dodal, že najnovší návrh je lepší, ako boli predošlé verzie dohody medzi EÚ a Britániou.

Podľa jeho slov však stále zostalo niekoľko problémov, ktoré treba na summite vyjasniť a dohodnúť sa na nich. Spresnil, že nie je zatiaľ jasné, na ako dlho by mala fungovať takzvaná záchranná brzda pre vyplácanie sociálnych benefitov. Ďalej sa českej strane nepáči, že návrh dohody nevylučuje to, že indexácia detských prídavkov by sa mohla týkať aj zamestnancov z iných krajín EÚ, ktorí v Británii už v súčasnosti pracujú.

Česi sa boja znižovania sociálnych prídavkov

ČR, podobne ako aj ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), majú podľa Sobotku obavy, aby sa po vzore Británie nesnažili aj iné členské krajiny EÚ o indexáciu, čiže znižovanie detských prídavkov pre zahraničných pracovníkov.

Máme obavy, že by sa to mohlo rozšíriť a v tom prípade by sa to výrazne dotklo Českej republiky. Našim cieľom je, aby sme čo najviac obmedzili okruh ľudí, ktorých by sa takéto opatrenia negatívne dotkli,” spresnil český premiér.

Indexácia detských prídavkov českých pracovníkov v Británii by podľa nemenovaných diplomatov postihla iba okolo 200 detí. O niečo výraznejšie sa znižovanie detských prídavkov dotkne Slovákov pracujúcich v Británii, keď z odhadovaného počtu 100.000 slovenských zamestnancov indexácia postihne okolo 1000 detí.

Česká strana má najväčšie obavy, aby sa debaty o znižovaní sociálnych prídavkov nepreniesli aj mimo britských hraníc, napríklad do Nemecka, kde pracuje najviac Čechov mimo hraníc svojej krajiny. Počas rokovaní diplomatov pred summitom EÚ prejavili záujem o možné znižovanie sociálnych dávok napríklad Nemecko, Rakúsko ale aj Švédsko či Luxembursko.

Odporúčané články

Fico: Budeme tlačiť na plán B, čo sa týka ochrany hraníc Merkelová chce obmedziť prílev utečencov do Európskej únie

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Diskusia

PHÆTON RE som zvedavý - nebudem komentovať tvoju reakciu, ale ma teší, že si ochotný navštevovať aj alternatívne stránky, lebo jednostranné informovanie, nie je informovaním, ale propagandou - za socíka sme to zažili. V prvom rade je treba o všetkom pochybovať,... som zvedavý Aby si ma zasa neobviňoval z mínuskovania: k prvému príspevku som ti dal plusku, ako som už uviedol, budem sledovať aj alternatívne médiá. Druhý príspevok som omínuskoval, ako som povedal, mínusku k prvému príspevku som ja nedal. Tak ešte raz,... som zvedavý 22:59 - tú mínusku som nedal ja, tvoje slová som si prečítal až teraz. Takže k tvojmu druhému príspevku sa nebudem ani vyjadrovať. K prvému príspevku - OK. Beriem ťa za slovo, budem sledovať aj alternatívne médiá a uvidím, kto... PHÆTON som zvedavý - tá tvoja mínuska úplne stačí na potvrdenie mojich slov o magoroch s nedostatočnou mentálnou a morálnou výbavou! Všetko sa dá vysvetliť. Bohužiaľ nie všetkým! PHÆTON 10:06 - a ako chceš dokázať svoje tvrdenia, keď nie si zaregistrovaný? Ja sa nepamätám na niekoho s nickom som zvedavý. Celkom spokojne si môžem myslieť, že si vymýšľaš. Magori ma vidia na stránkach v časoch keď nemám PC ani...
Zobraziť celú diskusiu

Z kategórie Svet

Ankety

Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Dámskajazda

Byvanie je hra

Autolike.sk

Podnikam.sk

DRAN.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...