Merkelová dúfa v urovnanie sporu týkajúceho sa migrantov s CSU

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: archívne, SITA/AP.

BERLÍN 1. júla (WebNoviny.sk) — Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že nový plán Európskej únie na reguláciu imigrácie a dohody, ktoré uzavrela z kľúčovými krajinami, riešia problémy, ktoré spôsobili rozkol v jej vládnej koalícii.

Rýchle vybavovanie migrantov

Minister vnútra Horst Seehofer chce niektorých žiadateľov o azyl vracať už na hraniciach Nemecka, Merkelová však presadzuje celoeurópske riešenie problematiky. Seehofer vedie Kresťansko-sociálnu úniu Bavorska (CSU), sesterskú stranu Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v nemeckej konzervatívnej vláde.

Merkelová v nedeľu pre televíziu ZDF povedala, že jej návrh zriadiť špeciálne centrá pre rýchle vybavovanie migrantov na nemeckých hraniciach a dohoda o vracaní migrantov do krajín, kde boli pôvodne registrovaní, „má rovnaký efekt“ ako to, čo žiada CSU. „To je môj osobný názor. CSU o tom prirodzene musí rozhodnúť sama,“ povedala kancelárka.

Spoločný európsky prístup

Podľa tlačovej agentúry dpa si však Seehofer myslí, že tieto opatrenia nespĺňajú to, čo požaduje a chce na hraniciach otáčať migrantov, ktorým Nemecko už žiadosti o azyl odmietlo alebo ktorí oň požiadali v iných krajinách.

Podľa Merkelovej by ale takéto jednostranné roky viedli k zatvoreniu hraníc susedných krajín a v konečnom dôsledku k znefunkčneniu schengenu, svoj návrh preto považuje za lepší. „Chcem, aby Európa ostala jednotná. To je dôvod, prečo je spoločný európsky prístup pre mňa taký dôležitý,“ vysvetlila.

Vedenia oboch strán sa v nedeľu zišli, aby separátne prediskutovali ďalší postup v spore, ktorý ohrozuje dlhoročný tradičný zväzok oboch sesterských strán.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováHorst Seehofer
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia NemeckaCSU Kresťansko-sociálna únia Bavorska