Merkelová hovorila o zahraničnej politike EÚ, kritizovala národný egoizmus a poslala odkaz Britom

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP.

DAVOS 24. januára (WebNoviny.sk) – Európska únia by mala v zahraničnej politike hovoriť jedným hlasom. Vo svojom vystúpení na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose to v stredu vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Zahraničná politika krajín EÚ

Ak brexit prebehne tak, ako má a Veľká Británia z bloku odíde, tak zvyšných 27 členských krajín EÚ, ak chcú byť brané vážne, musí byť v zahraničnej politike jednotných, povedala Merkelová.

Londýnu odkázala, že únia rozhodnutie Veľkej Británie ľutuje. „Sme otvorení akejkoľvek forme partnerstva,“ povedala Merkelová v súvislosti s usporiadaním vzťahov medzi Bruselom a Londýnom po brexite.

Kritizovala „národný egoizmus“

Zopakovala však, že ak chce mať Veľká Británia naďalej prístup na jednotný európsky trh, musí si uvedomiť, že to nepôjde bez toho, aby medzi ňou a EÚ naďalej fungoval slobodný pohyb osôb, tovarov, služieb a kapitálu. „V tejto veci nie sme prístupní žiadnym kompromisom,“ povedala Merkelová.

Nemecká kancelárka v Davose kritizovala „národný egoizmus“, ktorý sa podľa nej dostáva do popredia vo viacerých vplyvných krajinách medzinárodného spoločenstva. „Sme presvedčení, že izolacionizmus nás neposunie vpred. Naopak, veríme, že musíme spolupracovať, pretože protekcionizmus nie je správna odpoveď,“ vyhlásila Merkelová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová
Firmy a inštitúcie Svetové ekonomické fórum