Merkelová navštívila Maďarsko, Orbán sa prikláňa k Rusku

Angela merkelová
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 2. februára (WEBNOVINY) — Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v pondelok spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom zúčastnila na tlačovej konferencii v Budapešti. Počas konferencie Merkelová apelovala na urýchlené obnovenie mieru na Ukrajine v súlade s mierovými dohodami v Minsku.

Nemecko nedodá zbrane Ukrajine

Dodala tiež, že Nemecko odmieta Ukrajine dodávať zbrane a podporovať tak armádne jednotky. „Nemecko nepodporí Ukrajinu dodávkou zbraní. Som presvedčená, že tento konflikt nemožno vyriešiť ozbrojenými silami,“ vyhlásila Merkelová.

Naopak, administratíva prezidenta USA Baracka Obamu zvažuje poskytnutie zbraní a iného vybavenia silám na Ukrajine v súvislosti s najnovšou ofenzívou tamojších separatistických povstalcov. V nedeľu o tom informoval denník The New York Times.

Kritizovala Orbánovu „neliberálnu demokraciu“

Angela Merkelová vyzvala v pondelok maďarského premiéra Viktora Orbána, aby poskytol viac priestoru svojim oponentom a aby bol prístupnejší kritike jeho vlády. Nemecká kancelárka zdôraznila, že aj v prípade absolútnej väčšiny, akej sa teší Orbánova vláda, je dôležité rešpektovať činnosť opozície, občianskej spoločnosti ako aj médií.

Merkelová opäť kritizovala Orbánove slová z minulého roku, podľa ktorých by chcel, aby bolo Maďarsko „neliberálnou demokraciou“, čo podľa neho znamená systém obsahujúci všetky slobody, no v ktorom je na prvom mieste Maďarsko, a nie diktát zo Západu. „Nedokážem spojiť slovo neliberálny s demokraciou,“ konštatovala Merkelová.

Jobbik budí obavy

Počas pondelňajšej návštevy Merkelová navštívila aj synagógu. Odzrkadľuje to obavy spojené s nárastom popularity maďarskej krajne pravicovej strany Jobbik, ktorá je antisemitistická a antirómska. Po minuloročných voľbách sa stala druhou najsilnejšou opozičnou stranou v parlamente.

Do Budapešti pricestovala Angela Merkelová v čase zhoršených vzťahov medzi oboma krajinami. Orbán sa prikláňa bližšie k Rusku a zavádza vyššie dane a iné záťaže voči nemeckým a ďalším zahraničným spoločnostiam fungujúcim v Maďarsku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováViktor Orbán