Merkelová: Nemecko dlho vedelo, že patrí k terčom teroristov

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v spoločnosti ministrov vnútra a spravodlivosti Thomasa de Maiziera (vpravo) a Heika Maasa (druhý zľava) navštívila Spolkový kriminálny úrad (BKA). Foto: SITA/AP

BERLÍN 22. decembra (WebNoviny.sk) – Nemecko teoreticky už dlho vedelo, že patrí medzi terče islamistického terorizmu; je to však čosi iné, keď skutočne dôjde k útoku ako 19. decembra v Berlíne.

Uviedla to vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá v spoločnosti ministrov vnútra a spravodlivosti Thomasa de Maiziera a Heika Maasa navštívila Spolkový kriminálny úrad (BKA) v nemeckom hlavnom meste.

Obrazom: Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy

Merkelová vyjadrila nádej, že páchateľa dolapia

Podľa Merkelovej sú myšlienky všetkých zainteresovaných teraz s príbuznými obetí a zranených ležiacich v nemocniciach. „A práve im dlhujeme čo možno najlepšie odvedenú prácu,“ zdôraznila Merkelová. Súčasne vyjadrila nádej, že sa hľadaného podozrivého podarí zadržať už v krátkom čase.

Šéfka spolkovej vlády nezabudla oceniť vysokoprofesionálnu prácu spolupracovníkov Spolkového kriminálneho úradu a podčiarkla, že bola v uplynulých dňoch veľmi hrdá na veľmi uvážlivú reakciu značného počtu ľudí na súčasnú situáciu.

De Maiziere potvrdil, že sa odtlačky patria Tunisanovi

Angela Merkelová vyzdvihla aj fungujúcu medzinárodnú spoluprácu konštatujúc: „Je dobré vedieť aj to, ako sme prepojení na medzinárodnej úrovni, ako bez ťažkostí funguje spolupráca aj s príslušnými úradmi iných krajín, mnohé z ktorých majú už skúsenosti s útokmi.“

Thomas de Maiziere potvrdil, že sa odtlačky prstov hľadaného podozrivého Tunisana Anisa Amriho našli na kabínke kamióna, ktorý vrazil do návštevníkov jedného z berlínskych vianočných trhov. Dodal, že sa objavili aj iné indície naznačujúce, že hľadaný podozrivý je skutočne páchateľom útoku v Berlíne.

Kancelárka a dvaja ministri jej kabinetu sa v sídle BKA informovali o stave vyšetrovania útoku, ktorý si vyžiadal 12 životov a najmenej 48 zranených.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová