Merkelová odsúdila plánované pálenie Koránu

Angela Merkelová
Angela Merkelová Foto: SITA/AP

POSTUPIM 8. septembra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu odsúdila nápad spáliť pri príležitosti výročia teroristických útokov z 11. septembra 2001 výtlačky islamskej posvätnej knihy Korán, ktorý plánuje uskutočniť vodca amerického protiislamského kresťanského spoločenstva Terry Jones.

Ak chce fundamentalistický evanjelický pastor v Amerike 11. septembra páliť Korán, považujem to za neúctivé, dokonca za niečo hrozné a jednoducho zlé,“ vyhlásila Merkelová v Postupime pri príležitosti ocenenia dánskeho karikaturistu Kurta Westergaarda. Práve jeho kresba proroka Mohameda s bombou namiesto turbanu vyvolala masové protesty moslimov po celom svete. „Európa je miestom, kde majú sloboda vierovyznania, úcta k presvedčeniu a k náboženstvám vysokú hodnotu,“ povedala nemecká kancelárka.

Vodca protimoslimskej cirkvi, ktorá organizuje „Medzinárodný deň pálenia Koránu„, v utorok vyhlásil, že svojho zámeru sa nevzdá. Terry Jones tvrdí, že v posledných týždňoch sa mu vyše stokrát vyhrážali smrťou a musel preto začať nosiť zbraň. Jonesove plány vzbudil rozhorčené reakcie náboženských predstaviteľov aj politikov celého sveta.

Angelina Jolie sa pridala k odporcom pálenia Koránu

Angelina Jolie sa pridala k odporcom plánu pálenia Koránu floridskej evanjelickej cirkvi pri príležitosti výročia útokov na Spojené štáty 11. septembra. Oscarová herečka je v súčasnosti na návšteve povodňami postihnutého severozápadu Pakistanu. „Samozrejme, že nie,“ odpovedala na tlačovej konferencii na otázku, či podporí plány pastora Terryho Jonesa. Ako uviedla, použila by tvrdé slová na vyjadrenie svojho odporu k myšlienke pálenia akýchkoľvek náboženských textov. Tridsaťpäťročná veľvyslankyňa dobrej vôle pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zdôraznila, že víta odsúdenie spomínaných plánov americkou vládou.

Terry Jones, pastor floridskej cirkvi Dove World Outreach Center, vyzval na spálenie moslimskej svätej knihy na pamiatku tých, „ktorí boli 11. septembra brutálne zavraždení“. „Musíme vyslať jasný signál radikálnemu islamu,“ vyhlásil pastor. Proti plánovanému kroku sa už konali protesty v Afganistane a Indonézii. Americký minister spravodlivosti Eric Holder považuje tento nápad za hlúpy a nebezpečný. Americké veľvyslanectvo v Kábule vydalo vyhlásenie, v ktorom plány rovnako odsúdilo. Jones je autorom knihy Islam pochádza od diabla (Islam is of the Devil).

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováAngelina JolieEric HolderTerry Jones