Merkelová po stretnutí s Porošenkom podporí rozšírenie sankcií voči Rusku

Angela Merkel, Petro Poroshenko
Nemecká kancelárka Angela Merkelová na stretnutí s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom v Ukrajine, 1. novembra 2018. Foto: SITA/AP

KYJEV 2. novembra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas návštevy Ukrajiny prisľúbila, že podporí zachovanie a rozšírenie sankcií voči Rusku.

Po štvrtkovom stretnutí s tamojším prezidentom Petrom Porošenkom vyhlásila, že Nemecko podporí rozšírenie obmedzení voči Rusku za to, že Moskva podporuje rebelov bojujúcich na východe Ukrajiny. Politička sa odvolala na nedostatočný pokrok v plnení mierovej dohody z roku 2015.

Vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sa dramaticky zhoršili v roku 2014 po tom, čo Moskva pripojila k Rusku ukrajinský polostrov Krym. Rusko tiež podporuje separatistov na východe Ukrajiny, kde si ozbrojený konflikt vyžiadal už vyše desaťtisíc životov.

Porošenko vyzval Rusko, aby stiahlo svojich vojakov a zbrane z východu krajiny. Moskva však odmieta ich prítomnosť v oblasti. Mierová dohoda, ktorú podpísali v roku 2015 v Minsku, pomohla zredukovať boje, no nepokoje aj naďalej pokračujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováPeter Porošenko