Merkelová preč, kričali Gréci pred parlamentom

Gréci nechcú Merkelovú v Aténach
Takmer 8000 Grékov protestovalo v pondelok večer v centre Atén proti utorkovej návšteve nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Tá zavíta do zadlženej krajiny prvýkrát od vypuknutia dlhovej krízy, aby podporila úsilie o fiškálne reformy tamojšej vlády. Na demonštrácií, ktorú zorganizovali odborové zväzy, si mnoho Grékov ventilovalo svoj hnev voči súčasnej nemeckej politike. Na hlavnom transparente pred parlamentom bolo napísane:“ Merkelová, nie ste vítaná!“ Iné zase zobrazovali Angelu Merkelovú ako nacistku, ktorú Gréci prirovnali k Hitlerovi. Foto: SITA/AP

Grécka polícia bude Angelu Merkelovú chrániť ako Billa Clintona. Atény čakajú hotové manévre. Pozrite si, ako zabezpečia Gréci bezpečnosť nemeckej kancelárky TU

ATÉNY 9. októbra (WEBNOVINY) – Takmer 8000 Grékov protestovalo v pondelok večer v centre Atén proti utorkovej návšteve nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Tá zavíta do zadlženej krajiny prvýkrát od vypuknutia ekonomickej krízy, aby podporila úsilie o fiškálne reformy tamojšej vlády.

Na demonštrácii, ktorú zorganizovali odborové zväzy, si Gréci ventilovali hnev voči súčasnej nemeckej politike. Na hlavnom transparente pred parlamentom bolo napísane: “Merkelová, nie ste vítaná!“ Iné zase zobrazovali Angelu Merkelovú ako nacistku, ktorú Gréci prirovnali k Hitlerovi, alebo hlásali po nemecky „Merkel Raus“ (Merkelová preč!).

Chceme, aby Merkelová odišla z Grécka osamotená, pretože jej reformy nám priniesli len chudobu,“ povedala pre agentúru Reuters 48-ročná predavačka z Atén Antigone Bezaová.

Obrazom: Gréci protestovali proti Merkelovej pred parlamentom

Gréci nechcú Merkelovú v Aténach
Foto: SITA/AP
Gréci nechcú Merkelovú v Aténach
Foto: SITA/AP

Najväčšia opozičná strana SYRIZA a odborári ohlásili na utorok protest.“Ona (Angela Merkelová – pozn. red.) nepríde podporiť Grécko, ktoré jej politika vrhla do priepasti, ale zachrániť skorumpovaný, ponížený a servilný politický systém,“ povedal v nedeľu líder opozície Alexis Tsipras a doplnil: „Privítame ju tak, ako si zaslúži.“

Merkelová sa ešte v prvej polovici tohto roka „pohrávala“ s myšlienkou, že Grécko opustí eurozónu. Návšteva má byť preto aj odkazom pre Grékov, grécku vládu a kritikov, že nemeckí politici sú solidárni a oceňujú pokroky, ktoré krajina urobila. Sú si vedomí akému obrovskému tlaku zo strany opozície a odborov čelí grécka vláda. Merkelová zároveň cestou do Atén odkáže kritikom vo vlastných radoch, že nechce, aby krajina musela odísť z eurozóny.

Grécky premiér Antónis Samarás v piatkovom rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt prirovnal krehkú politickú a sociálnu situáciu v krajine k Weimarskej republike. Zdôraznil, že najviac destabilizujúcimi faktormi sú obria armáda nezamestnaných a vzostup neofašistického hnutia Zlatý úsvit.

„Demokracia v Grécku čelí svojej najväčšej výzve,“ povedal Samarás, podľa ktorého by zlyhanie uvrhlo štát „do chaosu“. Grécky premiér tiež naznačil, že Angela Merkelová je v Aténach „vždy vítaná“ a poďakoval sa: „Veľmi si vážime pomoc Nemecka a Európanov v tejto ťažkej dobe.“

Grécka ekonomika sa od roku 2008 zmenšila približne o pätinu, čiastočne aj pre úsporné opatrenia, ktoré majú znížiť obrovský verejný dlh krajiny. Nezamestnanosť v súkromnom sektore dosahuje rekordných 24 percent, štátni zamestnanci prišli o tretinu svojich príjmov. Krajina má peniaze len do novembra, ak sa nedohodne s veriteľmi, hrozí jej bankrot.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasAngela MerkelováAntónis Samarás