Merkelová prehovorila o utečencoch, má takýto plán

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP

KARLSRUHE 14. decembra (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v nedeľu vyslovila za „drastické zníženie“ počtu utečencov prichádzajúcich do Nemecka a naznačila tak kompromis ohľadne svojej politiky otvorených dverí, ktorou vyvolala kritiku v radoch vlastnej strany. V predvečer zjazdu svojej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) tiež povedala, že jej stratégia obmedzenia prílevu utečencov má v strane širokú podporu.

Merkelová doteraz odolávala nátlaku niektorých spolustraníkov z CDU, aby ohraničila počet prijatých utečencov, ktorých by mohlo byť tento rok až jeden milión. Vláda však „berie do úvahy obavy občanov, ktorí majú starosti o budúcnosť, čo znamená, že chce znížiť, drasticky znížiť počet prichádzajúcich ľudí“, povedala kancelárka v rozhovore pre stanicu ARD, z ktorého citovala agentúra

Merkelová upozornila, že hlavné uznesenie, ktoré bude predmetom rozpravy dvojdňového zjazde CDU v Karlsruhe, neobsahuje slovo „limit“. Prílev utečencov chce ovplyvniť spoluprácou s Tureckom v boji proti prevádzačom, zlepšením situácie v utečeneckých táboroch pre Sýrčanov na území Turecka, Libanonu a Jordánska alebo zlepšením ochrany vonkajších hraníc EÚ. Súčasťou Merkelovej stratégie je tiež nájdenie riešenia migračnej krízy na úrovni EÚ.

Kritici Merkelovej vyčítajú, že prílev migrantov do Nemecka urýchlila svojím rozhodnutím z konca augusta, ktorým umožnila žiadateľom o azyl zo Sýrie zostať v Nemecku bez ohľadu na to, v akej krajine prvýkrát vstúpili na územie EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová