Merkelová prišla do Grécka, vítala ju svastika i naháč

Dôležitá návšteva Angely Merkelovej
Nemecká kancelárka Angela Merkelová prišla do Grécka prvýkrát od začiatku ekonomickej krízy pred tromi rokmi. Jej päťhodinová návšteva sa bude týkať najmä smerovania gréckej ekonomiky v Európe. Stretnutie s premiérom Antonisom Samarasom v centre Atén 9. októbra 2012 sprevádzali protesty, pri ktorých muselo zasahovať viac ako 7-tisíc policajtov. Foto: SITA/AP

ATÉNY 9. októbra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v utorok pricestovala na prvú návštevu Grécka od vypuknutia dlhovej krízy.

V úplnom centre Atén polícia zakázala akékoľvek demonštrácie, aby predišla možnému ohrozeniu Merkelovej počas jej príchodu, ktorý nemecká politika prezentuje ako ukážku podpory a solidarity s gréckym ľudom.

Krátko pred jej príchodom medzinárodní veritelia zadlženej krajiny oznámili, že zvažujú predĺženie času na splnenie cieľov v oblasti redukcie rozpočtového deficitu.

Merkelovú na letisku privítal tamojší premiér Antónis Samarás. Na pláne má ešte rokovanie s gréckym prezidentom Károlosom Papoúliasom a zúčastní sa aj rokovania nemeckých a gréckych podnikateľov.

Obrazom: Návšteva Angely Merkelovej v Aténach

Odporcovia versus polícia

Dôležitá návšteva Angely Merkelovej
Foto: SITA/AP

Medzitým sa v Aténach stretlo približne 25-tisíc odporcov politiky Angely Merkelovej, ktorí si myslia, že tvrdé škrty ženú juhoeurópsku krajinu do priepasti. Mnohí z nich niesli transparenty, ktoré niesli odkazy ako „Nie si tu vítaná!“, „Imperialisten Raus“ (Imperialisti preč) alebo „Stop Štvrtej ríši.

Na mnohých znich sa objavili hákové kríže alebo svastika, odkazujúc na obdobie nacistického Nemecka. Mnoho Grékov aj tamojšie médiá prirovnávajú politiku Angely Merkelovej k Hitlerovi a jeho snahe ovládnuť Európu.

Niektorí z nich sa pokúsili rozbiť zábrany a dostať sa k parlamentu. Na políciu zaútočili s tehlami a fľašami, tá odpovedala slzotvorným plynom.

Hackerská skupina Anonymous sľúbila v utorok útočiť na vládne webové stránky. „Anonymous stoja pri gréckom ľude v boji za ich slobodu proti nemeckým okupačným silám,“ uviedli hackeri vo vyhlásení.

To, že návšteva nie je dobre načasovaná, si myslí aj Vana Koronaiou, ktorý je predavačom nemeckých kabeliek v centre Atén. Podľa neho si mnoho Grékov počas jej príchodu bude ventilovať svoj hnev zo zlých sociálnych podmienok. „Návšteva len prileje viac oleja do ohňa,“ povedal pre agentúru AFP.

Obrazom: Nespokojní Gréci protestovali proti nemeckej kancelárke už 8. októbra 2012

Protesty nepomôžu

Dôležitá návšteva Angely Merkelovej
Foto: SITA/AP

Ľavicový denník Kathimerini v dnešnom vydaní varoval, že prejavy násilia by mohli byť pre krajinu kontraproduktívne.

Extrémistické akcie, násilie v uliciach nepomôžu nezamestnaným alebo dôchodcom. Iba podkopú ich pozíciu,“ napísal denník a doplnil: „Dnešná návšteva je historická a zároveň kritická. Poďme to všetci zvládnuť zodpovedajúcim spôsobom.

Grécka polícia už v utorok predvolala na výsluch najmenej 45 osôb, medzi nimi aj muža, ktorý sa pokúšal vyvesiť transparent na nemecké veľvyslanectvo.

Dve osoby boli zatknuté, pričom jeden patrí k členom radikálneho anarchistického hnutia, ktoré malo stať za minuloročnými „balíkovými bombami“.

Video: Protesty proti návšteve Angely Merkelovej v Aténach

Ľud sa opiera aj o neofašistov

Dôležitá návšteva Angely Merkelovej
Foto: SITA/AP

Grécky premiér Antónis Samarás v piatkovom rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt prirovnal krehkú politickú a sociálnu situáciu v krajine k Weimarskej republike. Zdôraznil, že najviac destabilizujúcimi faktormi sú obria armáda nezamestnaných a vzostup neofašistického hnutia Zlatý úsvit.

Demokracia v Grécku čelí svojej najväčšej výzve,“ povedal Samarás, podľa ktorého by zlyhanie uvrhlo štát „do chaosu“. Grécky premiér tiež naznačil, že Angela Merkelová je v Aténach „vždy vítaná“ a poďakoval sa: „Veľmi si vážime pomoc Nemecka a Európanov v tejto ťažkej dobe.

Grécka ekonomika sa od roku 2008 zmenšila približne o pätinu, čiastočne aj pre úsporné opatrenia, ktoré majú znížiť obrovský verejný dlh krajiny. Nezamestnanosť v súkromnom sektore dosahuje rekordných 24 percent, štátni zamestnanci prišli o tretinu svojich príjmov. Krajina má peniaze len do novembra, ak sa nedohodne s veriteľmi, hrozí jej bankrot.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováAntónis Samarás