Merkelová spochybnila navýšenie eurovalu aj záchranu Grécka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Angela Merkelová
Angela Merkelová otvorila prejavom Svetové ekonomické fórum v Davose Foto: SITA/AP

BERLÍN 25. januára (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu v otváracom prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose spochybnila navyšovanie dočasného Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a stáleho záchranného mechanizmu ESM.

Zdvojnásobenie financií v záchranných fondoch podľa nej nemusí upokojiť trhy, naopak môže dôjsť k ďalšej strate dôvery spôsobenej neplnením sľubov. Ako Merkelová povedala, ďalšie navyšovanie by už nebolo dôveryhodné.

Zdôraznila preto, že Nemecko už nechce sľúbiť nič, čo nemôže nakoniec splniť. „Dôvera je momentálne tá najdôležitejšia hodnota, ktorú svet má,“ vyhlásila Merkelová. Jasne dala tiež najavo, že Nemecko pôjde „len tak ďaleko“, aby pomohlo členom eurozóny, ktoré sú v problémoch. „Jasne sme povedali, že za euro sa postavíme, nechceme sa však dostať do situácie, keď sľúbime niečo, čo nie sme schopní splniť,“ povedala.

Niektoré členské krajiny EÚ ako aj Medzinárodný menový fond vyzvali na posilnenie záchranných fondov, napríklad spojením EFSF so stálym mechanizmom ESM, čo Merkelová odmieta. Za takéto riešenie sa stredu vyslovila šéfka MMF Christine Lagardová. „Ak by oba vytvorili spoločný európsky fond, vyslalo by to veľmi silný signál dôvery v Európu,“ povedala Lagardová.

Lídri EÚ sa minulý mesiac dohodli, že začiatok fungovania EFSF presunú na júl tohto roka. V jeho pokladnici sa teraz nachádza 250 miliárd eur. Takzvaný stály euroval ESM má začať platiť o rok neskôr. ESM bude mať úverovú kapacitu 500 miliárd eur. Niektoré krajiny únie, napríklad Taliansko, očakávajú, že Nemecko zvýši svoj podiel v záchranných fondoch, Merkelová však vyhlásila: „Zriadili sme bezpečnostný mechanizmus vo forme EFSF, už máme nevyhnutné programy. Portugalsko, Írsko a Grécko môžu byť financované.“

Kancelárka zaváhala v otázke záchrany Grécka

Angela Merkelová
Foto: SITA/AP

Nemecká kancelárka v stredajšom rozhovore pre šesť európskych denníkov potvrdila, že tvrdým reformám v rámci Európskej únie nie je zďaleka koniec a len prostredníctvom nich sa starý kontinent môže dostať z aktuálnej dlhovej a ekonomickej krízy.

Merkelová prvýkrát zaváhala, či má ešte zmysel zachraňovať Grécko. Pre denník The Guardian povedala, že záchranný balík krajine nepomohol ani po dvoch rokoch a euru poškodil.

Merkelová sa nazdáva, že vzájomné potľapkávanie sa a presviedčanie okolitých krajín o uspokojivom stave vecí je zlou cestou. Merkelová podľa svojich slov uprednostňuje inovatívnu Európu pred kontinentom, ktorý bude „múzeom všetkých, ktorí raz na tom boli dobre„.

Ako poznamenala, z pohľadu Nemecka je dôležitá solidarita s ostatnými krajinami, no zároveň aj ich vlastná schopnosť niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Proeurópsky pocit na vytváranie nových pracovných miest nestačí, dodala.

Angela Merkelová
Angela Merkelová Foto: SITA/AP

Viem, že to pre mnohých znamená veľmi, veľmi veľké zmeny a preto sa musíme navzájom podporovať. No ak ustúpime od týchto snáh, budeme k sebe milí a zmietneme snahy o reformy, potom určite Európe robíme medvediu službu,“ povedala šiestim médiám nemecká kancelárka, ktorá zároveň odmieta obvinenia z nemeckých snáh kontrolovať zvyšok kontinentu.

Nemalo by význam sľubovať ďalšie a ďalšie peniaze bez toho, aby sme sa zaoberali príčinami krízy. V čase, keď dávame miliardy v rámci finančnej pomoci a do záchranných súborov, aj my Nemci si musíme sledovať, aby sme nevyčerpali samých seba. Naše kapacity nie sú nevyčerpateľné,“ upozornila líderka takmer 82-miliónovej krajiny, ktorá večer prejavom otvorí v poradí 42. zasadnutie Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.

Merkelová tieto slová vyriekla len pár dní pred dôležitým summitom Európskej únie o dlhovej kríze, na ktorom by sa mala prijať dohoda medzi štátmi eurozóny o prísnejších fiškálnych pravidlách.

Európska únia zmenila termín summitu zameraného na riešenie dlhovej krízy z 30. na 29. januára. Zmenou termínu sa chce únia vyhnúť generálnemu štrajku v Belgicku, ktorý sa má uskutočniť v pôvodný deň vrcholnej schôdzky, vo štvrtok to uviedol taliansky premiér Mario Monti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Angela MerkelováMario Monti
Firmy a inštitúcie EU Európska únia