Merkelová vyzýva krajiny k pomoci s prílevom migrantov, zdôrazňuje aj posilňovanie hraníc

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: archívne, SITA/AP

BERLÍN 22. februára (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala členské štáty Európskej únie, aby pomohli zvládať veľký prílev migrantov. Apelovala tiež na spoločné úsilie pri posilňovaní vonkajších hraníc únie, ako aj na boj s problémami, ktoré vedú k tomu, že migranti opúšťajú svoje domoviny.

Krajiny EÚ, ktoré prijímajú finančnú pomoc od bloku, musia podľa Merkelovej pochopiť, že „solidarita nie je jednosmerka“ a všetci musia bojovať za „spoločné európske hodnoty“. Vyjadrila sa tak v prejave v parlamente deň predtým, ako sa lídri Európskej únie zídu v piatok na summit v Bruseli.

Merkelová chce, aby sa lídri dohodli na spravodlivom systéme prerozdeľovania žiadateľov o azyl. Maďarsko, Poľsko a Česká republika už čelia konaniu zo strany Európskej komisie za to, že odmietli prijať svoj podiel migrantov.

Nemecko prijalo vyše milióna migrantov, ktorí hľadali útočisko pred vojnou a prenasledovaním, čím zaťažilo svoj rozpočet. Zatiaľ čo niektoré európske krajiny, ako Švédsko, Grécko a Taliansko, rovnako zdieľajú toto bremeno, iné členské štáty sa na prijímaní väčších počtov migrantov odmietajú podieľať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová