Merkelovej popularita klesla, pre utečencov stráca voličov

Angela Merkelová navštívila Slovensko
Kancelárka Spolkovej republiky Nemecko Angela Merkelová si prišla na Slovensko prevziať čestný titul UK Doctor honoris causa. Bratislava, 20. október 2014. Foto: SITA/AP

BERLÍN 23. septembra (WebNoviny.sk) – Popularita nemeckej kancelárky Angely Merkelovej sa prepadla na najnižšiu úroveň od začiatku tohto roka v dôsledku kritiky vznesenej na jej adresu v súvislosti s riešením migračnej krízy, napísala agentúra DPA. Miera obľúbenosti Merkelovej sa počas uplynulého týždňa znížila o tri percentá na 49 percent.

Vyplýva to z prieskumu nemeckého inštitútu Forsa, ktorý v stredu zverejnili nemecký časopis Stern a súkromná televízna spoločnosť RTL. Výsledky prieskumu ďalej ukázali, že podpora voličov Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej bavorskej sesterskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) sa oproti minulému týždňu znížila o jedno percento na 40 percent.

Scheuer žiada obmedziť masívny príliv utečencov

„Skutočnosť, že CDU-CSU stratila jedno percento, je dôsledkom kritiky Angely Merkelovej v súvislosti s utečeneckou politikou bavorským premiérom (a lídrom CSU) Horstom Seehoferom,“ povedal vedúci inštitútu Forsa a sociológ Manfred Güllner a dodal, že stranu potrestali voliči za nezhody vo vlastných radoch.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

DPA pripomenula, že i keď kancelárku stále podporuje 89 percent voličov CDU, v radoch stúpencov sesterskej CSU je Merkelovej obľúbenosť podľa prieskumu výrazne nižšia, a to 74 percent. Seehofer začiatkom septembra kritizoval Merkelovú a očakávanie, že ku koncu roka zostane nedokončených 350 000 azylových konaní, a varoval pred zmenou nálad obyvateľstva, pokiaľ ide o ústretovosť k utečencom.

Rozhodnutie Merkelovej prijať tisíce utečencov, ktorí uviazli v Maďarsku, už predtým kritizoval generálny tajomník CSU Andreas Scheuer. Predsedníctvo CSU to podľa neho považuje za „zlé rozhodnutie“. Scheuer žiada obmedziť masívny príliv utečencov do Nemecka, ktoré si nemôže dovoliť, aby každý utečenec, ktorý sa vydá do Európy, myslel len na túto krajinu.

Situáciu s utečeneckými tábormi podcenila

Samotná Merkelová sa krátko pred otvorením mimoriadneho summitu Európskej únie v Bruseli vyslovila za väčšiu angažovanosť únie v zahraničnopolitickej oblasti s cieľom efektívnejšie bojovať proti príčinám migračných vĺn.

Šéfka nemeckej spolkovej vlády v sídelnom meste únie priznala, že aj ona osobne podcenila dramatickú situáciu v utečeneckých táboroch v Turecku a iných krajinách susediacich so Sýriou. Proti hladu a biede tam treba bojovať efektívnejšie, vyplynulo z Merkelovej slov, ktoré sprostredkovala tlačová agentúra DPA.

Medzi ďalšie témy mimoriadneho summitu únie zaradila nemecká kancelárka lepšie zabezpečenie vonkajších hraníc EÚ, spravodlivé prerozdelenie utečencov v rámci únie a zriadenie registračných centier na vonkajších hraniciach EÚ.

„Musíme sa dnes pokúsiť veci rozumne usporiadať,“ podčiarkla a dodala: „Verím, že Európa má na to silu.“

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová