Aktualizované: Nemecká CDU si zvolila novú šéfku, stala sa ňou Krampová-Karrenbauerová

Annegret Krampová-Karrenbauerová
Novozvolená šéfka nemeckej CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, ktorá na poste kancelárky nahradí Angelu Merkelovú, Hamburg, Nemecko, 7. december 2018. Foto: SITA/AP
  • aktualizované: 7. decembra 17:45

BERLÍN 7. decembra (WebNoviny.sk) – Novou šéfkou nemeckej vládnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) sa stala doterajšia generálna tajomníčka strany Annegret Krampová-Karrenbauerová. Vo funkcii nahradí kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá tento post zastávala 18 rokov. Merkelová však ostáva kancelárkou aj naďalej.

Päťdesiatšesťročná bývalá premiérka spolkovej krajiny Sársko získala v piatok na straníckom zjazde v Hamburgu 517 z celkovo 999 hlasov. Tesne tak porazila svojho hlavného konkurenta Friedricha Merza, ktorý si zabezpečil podporu 482 delegátov. Krampová-Karrenbauerová mala aj podporu samotnej Merkelovej. Ako nová šéfka najväčšej nemeckej strany by sa mohla v budúcnosti stať aj novou nemeckou kancelárkou.

Merkelová koncom októbra oznámila CDU, že sa nebude uchádzať o predsedníctvo v strane. V tom čase zároveň informovala, že aktuálne funkčné obdobie na poste nemeckej kancelárky je jej posledné. Jej funkčné obdobie trvá do roku 2021.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka