Merkelovú útok v Berlíne šokoval, bol krutý a odporný

Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: SITA/AP

BERLÍN 20. decembra (WebNoviny.sk) – „Teroristický útok“ boli slová, ktoré v utorok použila nemecká kancelárka Angela Merkelová v súvislosti s pondelkovou tragédiou na berlínskych vianočných trhoch. „V tejto situácii musíme vychádzať z toho, že išlo o teroristický útok,“ vyhlásila Merkelová.

Útok s kamiónom, pri ktorom zomrelo 12 ľudí a 48 ďalších utrpelo zranenia, odsúdila ako „krutý a absolútne nepochopiteľný čin“. Tento čin ju „vydesil, šokoval a hlboko zarmútil“. „Je to veľmi ťažký deň,“ pokračovala kancelárka vo vyhlásení zo svojho úradu v Berlíne, ktorým sa v utorok oficiálne vyjadrila k pondelkovým udalostiam na vianočných trhoch neďaleko Pamätného kostola cisára Viliama I. na námestí Breitscheidplatz v štvrti Charlottenburg. Útok bude podľa nej potrestaný „tak, ako to vyžadujú naše zákony“.

Obrazom: Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy

Merkelová ďalej uviedla, že v prvom rade myslí na „mŕtvych a zranených“. Krajinu podľa nej zjednotil žiaľ. „Myslím na záchranárov, policajtov, hasičov, lekárov a zdravotníkov.“ Merkelová sa im poďakovala „z celého srdca za ťažké nasadenie“.

Podľa kancelárky to „bolo obzvlášť odporné“ voči mnohým Nemcom, ktorí sa denne snažia pomôcť utečencom, a voči mnohým ľuďom, „ktorí naozaj potrebujú pomoc a pokúšajú sa o integráciu do našej krajiny“. „Viem, že by to pre nás všetkých bolo ťažko znesiteľné, pokiaľ by sa potvrdilo, že osoba, ktorá spáchala tento čin, hľadala v Nemecku ochranu a azyl,“ pripustila. „Nechceme žiť v strachu pred zlom,“ zdôraznila s tým, že vianočných trhov sa nikto nechce vzdať. „Aj keď je to pre nás v týchto hodinách ťažké, nájdeme silu žiť tak, ako chceme žiť v Nemecku: slobodne, spoločne a otvorene.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová