Mesiac pred pôrodom úrad prinútil ženu k potratu

Tehotna
Foto: SITA, AP

PEKING 21. októbra (WEBNOVINY) – Tehotnú ženu v južnej Číne zatklo asi 10 pracovníkov úradu plánovaného rodičovstva a prinútilo ju prerušiť tehotenstvo mesiac pred pôrodom. Kričiacu a plačúcu Siao Ai-jing 10. októbra odviezli do nemocnice, kde jej podali injekciu, ktorá zabila jej osemmesačný plod, uviedol vo štvrtok manžel ženy Luo Jan-čchuan. Úradníci Luovi povedali, že dôvodom násilnej interrupcie je skutočnosť, že už majú jedno dieťa, deväťročnú dcéru, a druhé dieťa by tak bolo „porušením zákona o jednom dieťati“.

Posledných 30 rokov čínska vláda prísne trestá porušenie zákona o jednom dieťati v snahe znížiť rast populácie. Čína, kde žije 1,3 miliardy ľudí, ukladá za porušenie zákona o jednom dieťati vysoké finančné pokuty, vyhadzuje vinníkov zo zamestnania a konfiškuje im majetok. Na prinútenie žien podstúpiť interrupciu používajú úradníci často neprimerané donucovacie a nezákonné prostriedky, ktoré polícia a justičné orgány zámerne prehliadajú, čo cenzurované médiá nezverejňujú. Čína síce odmieta násilné interrupcie, no nezakazuje ani jasne nedefinuje prerušenie tehotenstva vo vyššom štádiu.

Pracovník úradu plánovaného rodičovstva uviedol, že manžel Siao Ai-jing s interrupciou súhlasil, čo Luo odmietol. „Nikdy som nič nepodpísal a neurobil to nikto z našej rodiny,“ povedal Luo. „Zavolal som políciu, no povedali mi, že otázky plánovaného rodičovstva nie sú v ich kompetencii. Chcem sa súdiť, no právnici mi povedali, že mi nemôžu pomôcť, a média o prípade nechcú informovať.“

Siao porodila 14. októbra mŕtve dieťa, no zostala v nemocnici, kde sa musí podrobiť operácii na odstránenie zvyškov placenty.

SITA/AP

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom