Mesiac pred voľbou ústavných sudcov nie je čas na preorávanie systému, hovorí Žitňanská

Lucia Žitňanská
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Foto: archívne, SITA/Peter Maďar

BRATISLAVA 23. októbra (WebNoviny.sk) – Do kreovania Ústavného súdu (ÚS) SR má byť zapojených viacero mocí. Uviedla to v utorkovej parlamentnej rozprave k návrhu na zmeny v spôsobe voľby kandidátov na ústavných sudcov, ktorý predložil minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), exministerka spravodlivosti a nezaradená poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská.

Podľa nej zložitosť predkladania tohto návrhu novely ústavy spočíva v tom, že predstavy Mosta-Híd sú diametrálne odlišné, ako sú predstavy koaličných partnerov strany Most-Híd. „Najväčšia vládna strana dva roky túto tému ignorovala a prispela návrhom pozmeňovacieho návrhu z pondelka večer,“ podotkla.

Dobrý základ pre rokovanie

Je presvedčená, že návrh Gála je dobrý základ pre rokovanie. „Som presvedčená o tom, že mesiac pred tým, ako máme pristúpiť k voľbe, nie je čas na to, aby sme preorávali systém úplne inak, než je konštruovaný roky, ak nie desaťročia a robiť vývrtky,“ uviedla. Priestor pre ďalšie kompromisy by sa mal podľa Žitňanskej hľadať na platforme návrhu, ktorý priniesol Gál.

Exministerka spravodlivosti Žitňanská varovala pred pozmeňujúcim návrhom, ktorý predložil poslanec za Smer-SD Robert Madej. „Ak by mali pri zmene ústavy pri kreovaní ústavného súdu zohrávať kľúčovú rolu osobné animozity medzi najvyššími ústavnými činiteľmi krajiny, bolo by to absolútne dno. Nie je to cesta do pekiel, ale znamená to, že v tom pekle už sme,“ dodala s tým, že v takom prípade nie je radšej za žiadnu zmenu.

Gál nemá jednoduchú pozíciu

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podľa Žitňanskej nemá jednoduchú pozíciu. Návrh na zmeny v spôsobe voľby kandidátov na ústavných sudcov, ktorý predložil na rokovanie parlamentu, považuje Žitňanská za dobré východisko pre diskusiu v rámci druhého čítania. „Nejde o nejakú zásadnú reformu, ale vylepšovanie stavu existujúceho systému,“ povedala.

Pripomenula, že strana Most-Híd sa téme venovala ešte pred voľbami, priniesla návrhy na kreovanie ÚS SR, strana Most-Híd pracovala s touto témou aj v rámci kampane.

„Zložitosť pozície ministra spočíva v tom, že časť tých návrhov bola aj súčasťou tých, ktoré sme predkladali ešte pred voľbami. Ani téma cyklickej voľby nie je nová. S poslancom Petrom Kresákom (Most-Híd) sme tému cyklickej voľby pred viac ako tromi rokmi otvorili. Vo všetkých návrhoch sa vždy pracovalo s tým, že máme na Slovensku viac zdrojov moci, ktoré ju majú odvodenú od rôzneho typu volieb.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálLucia ŽitňanskáRóbert Madej
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR