Mestá platia viceprimátorov rôzne, niektoré však šetria

Peniaze
Foto: SITA/AP

POPRAD 19. marca (WEBNOVINY) – Kým platy primátorov stanovuje zákon a odmeny si poslanci schvaľujú v zastupiteľstve, platy a odmeny viceprimátorov sú v niektorých samosprávach v rukách poslancov, v iných je na rozhodnutí primátora, akú odmenu, prípadne plat, bude viceprimátor poberať.

Mestá nad 20 000 obyvateľov môžu mať podľa zákona dvoch viceprimátorov. Nie všetky mestá na Slovensku, ktoré majú takúto možnosť, ju aj využívajú.

„Zákon vytvára mantinely, v rámci ktorých si samosprávy mohli realizáciu svojich úloh prispôsobiť miestnym podmienkam, pomerom a potrebám. Potreba viacerých viceprimátorov, ako aj náročnosť ich úloh tak súvisia s veľkosťou administratívneho aparátu, ako aj s finančnými možnosťami či pripravovanými rozvojovými aktivitami,“ uviedol pre SITA hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

Platy viceprimátorov schvaľujú poslanci

Pravidlá odmeňovania viceprimátorov sú podľa neho spravidla upravené v zásadách odmeňovania poslancov, ktoré schvaľuje mestské zastupiteľstvo. „Treba tiež povedať, že rozhodovanie v mestách nad 20 000 obyvateľov o tom, či radnica bude mať jedného alebo dvoch viceprimátorov, je aj otázkou politickej vôle,“ dodal Kaliňák.

„Organizačná štruktúra Mestského úradu v Žiline je nastavená tak, že počíta s dvomi viceprimátormi,“ uviedol pre SITA hovorca Žiliny Pavol Čorba. Podľa neho sú dvaja viceprimátori pre veľké mestá rozumným počtom, vzhľadom na veľké množstvo agendy.

Napriek tomu má mesto zatiaľ len jedného viceprimátora Štefana Zelníka, ktorý poberá mesačnú odmenu vo výške 981,60 eur a k tomu plat poslanca, čo je spolu 1 236,60 eura. Podobne je na tom aj mesto Prešov, kde od 1. februára minulého roku pôsobí na poste viceprimátora René Pucher.

Najskôr pracoval na 60-percentný pracovný úväzok a od 1. júla 2011 pracuje na 100-percentný pracovný úväzok. Plat zástupcu primátora Prešova je 1 584 eur. „Vzhľadom na rozsah činností, ktoré vykonáva, plat je primeraný,“ uviedla hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.

V Poprade pracujú dvaja viceprimátori

Oveľa menšie mesto Poprad má v porovnaní so Žilinou či Prešovom dvoch viceprimátorov. Mesačný plat prvého zástupcu primátora Adriána Kromku je 2 950 eur. Mesačný plat druhého zástupcu primátora Štefana Kubíka je 2 700 eur. „Počet viceprimátorov je plne v kompetencii každého mesta,“ uviedla prednostka Mestského úradu v Poprade Oľga Netočná. Na platy oboch viceprimátorov tak mesto dá mesačne 5 650 eur.
Bez názvu
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Spišská Nová Ves, ktorá je ešte menším mestom než Poprad, mala až do konca minulého roku tiež dvoch viceprimátorov. „Druhý viceprimátor Miroslav Semeš dovŕšil dôchodkový vek a k 31. decembru 2011 ukončil svoje pôsobenie v tejto funkcii,“ uviedla hovorkyňa mesta Spišská Nová Ves Edita Sýkorová. Spišskonovoveský primátor má plat vo výške zákonom stanoveného minima, čo je 2 224 eur.

Z úsporných dôvodov máme len jedného viceprimátora, ktorým ostáva Lea Grečková,“ dodala Sýkorová. Plat viceprimátorky predstavuje 70 percent platu primátora, čo je 1 556,80 eura.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal KaliňákRené Pucher