Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ivo Nesrovnal
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bývalý primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

Mesto Bratislava porušilo zákon, musí zaplatiť pokutu viac ako 83-tisíc eur

BRATISLAVA 12. apríla (WebNoviny.sk) – Bratislava musí zaplatiť pokutu 83 575,74 eura za pochybenia pri verejnom obstarávaní na zabezpečenie starostlivosti o zeleň.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) zistil, že bývalé vedenie magistrátu uzatvorilo v apríli 2018 zmluvu za vyše 1,6 milióna eur pomocou priameho rokovacieho konania, čím bol porušený zákon.

Problém bol aj so zimnou údržbou

Rovnaký problém hlavné mesto riešilo aj nedávno v súvislosti s obstarávaním zimnej údržby v Bratislave. Magistrát sa rozhodol rešpektovať zistenia ÚVO a v súlade so zákonom uhradí pokutu zníženú o 50 percent, teda vo výške 41 787,87 eur. V tlačovej správe o tom informuje magistrát hlavného mesta.

Ide o druhú pokutu pre Bratislavu pre pochybenia pri verejnom obstarávaní za predchádzajúceho vedenia mesta. Tak, ako v prípade zimnej údržby, aj tu použito priame rokovacie konanie. Mesto odôvodňovalo použitie tohto postupu časovou tiesňou, keďže riadne verejné obstarávanie nebolo v tom čase ukončené a bolo potrebné zabezpečiť starostlivosť o zeleň.

Dôvody mesta neboli dostatočné

„Zabezpečenie údržby zelene je zákonnou povinnosťou hlavného mesta. Všetky úkony smerujúce k splneniu tejto povinnosti boli realizované odbornými útvarmi magistrátu v zmysle príslušných právnych predpisov. Primátor do procesu verejného obstarávania nezasahuje. Vedenie mesta má zákonnú povinnosť brániť záujmy Bratislavy všetkými dostupnými zákonnými prostriedkami, inak mestu vznikajú úplne zbytočné náklady,“ uviedol pre agentúru SITA bývalý bratislavský primátor Ivo Nesrovnal.

Dôvody, ktoré uviedlo mesto, nie sú ale podľa ÚVO dostatočné, aby magistrát mohol mimoriadne použiť priame rokovacie konanie.

Poskytovateľa komplexnej starostlivosti o zeleň má hlavné mesto momentálne zabezpečeného cez rámcovú dohodu, ktorá bola uzatvorená ako výsledok zadávania nadlimitnej zákazky v zmysle ustanovení zákona o verejnom obstarávaní.

Odporúčané články

Beh Devín – Bratislava ovplyvní aj MHD, vylúčia premávku viacerých električiek a autobusov Hygienici kontrolovali zmrzliny v Bratislavskom kraji, vo viacerých vzorkách objavili baktérie

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X