Mesto Devaľceve evakuovali, autobusy vyslobodili Ukrajincov

HORLIVKA 6. februára (WEBNOVINY) – Desiatky autobusov v piatok odviezli civilistov z obliehaného mesta Debaľceve v ukrajinskej Doneckej oblasti. Odvoz civilistov umožnila dohoda o zastavení bojov medzi armádou a proruskými separatistami. Prímerie by malo platiť do soboty.

Východ Ukrajiny je pod paľbou, ľudia sú v úkrytoch

Dva konvoje pozostávajúce z asi 20 autobusov odviezli časť civilistov do vládou kontrolovaného mesta Slaviansk. Ďalších 30 autobusov odviezlo ľudí do Donecka, ktorý je v rukách povstalcov, tam sa však údajne odviezlo len 60 osôb. Povstalci už vládu obvinili, že obyvateľov neinformovala o možnosti evakuácie aj do povstaleckých oblastí, vláda to však popiera. Autobusy sprevádzali pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a povstalecká polícia a vojaci.

Debaľceve malo pred konfliktom asi 25 000 obyvateľov. V meste však po začatí prudkých bojov zostalo len asi 3000 ľudí. Na námestí v Debeľceve čakali v mrazivom počasí na autobusy stovky ľudí. Predstaviteľ ukrajinskej vlády Aleksandr Klymenko povedal, že mesto dnes opustí 500 až 700 ľudí. Ani počas evakuácie boje úplne neutíchli. Podľa miestnej polície zomrel ráno počas ostreľovania jeden človek.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Vládne sily kontrolujú Debaľceve, strategický železničný uzol spájajúci oba separatistické regióny na východe, už celé týždne, a to aj napriek vytrvalej delostreleckej a tankovej paľbe zo strany separatistov. K dočasnému prímeru dochádza v čase, keď lídri Nemecka a Francúzska prišli do Kyjeva predstaviť novú mierovú iniciatívu.

Podľa povstalcov začalo platiť o 07:00 SEČ a svedkovia počas presunu konvojov nezaznamenali žiadne ostreľovanie. Kyjev napriek tomu žiadne formálne prímerie nepotvrdil. Konflikt na východe Ukrajiny si už vyžiadal celkovo viac než 5 000 obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom