Mesto Humenné porušilo zákon pri dvoch verejných obstarávaniach, zaplatí desaťtisícovú pokutu

Miloš Meričko
Primátor Humenného Miloš Meričko. Foto: archívne, SITA/PSK

HUMENNÉ 5. apríla (WebNoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) doručil Mestskému úradu v Humennom rozhodnutie o uložení dvoch pokút v sume takmer 29-tisíc eur. Pokuty súvisia s podlimitnými zákazkami opravy havárie na streche zimného štadióna a prístavby materskej školy.

Zákazky nemali byť pridelené

Ako agentúru SITA informovala Michaela Dochádnová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, pokuty siahajú do predchádzajúceho volebného obdobia, konkrétne do roku 2016. Rozhodnutie ÚVO Humennému zaslal na konci marca.

Prvá pokuta vo výške viac ako 22 440 eur bola udelená za naplnenie skutkovej podstaty správneho deliktu pri zákazke Oprava havárie strechy – zimný štadión Humenné. Druhá pokuta vyše 6 440 eur bola za rovnaký právny delikt pri zadávaní podlimitnej zákazky pri prístavbe Materskej školy Osloboditeľov 1 v Humennom,“ uviedla Dochánová s tým, že v oboch prípadoch víťazní uchádzači neboli v čase podpisu zmlúv zapísaní v Registri konečných užívateľov výhod.

To znamená, že v tom čase to bolo v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní a zákazky im nemali byť pridelené,“ dodala.

Maximálna výška pokuty

Celková výška pokuty je takmer 29-tisíc eur. Predstavuje päť percent zo zmluvnej ceny za vykonané práce a je to maximálna výška, akú možno za takéto porušenie zákona udeliť. Opravu strechy zimného štadióna uhradilo mesto z vlastných prostriedkov.

Pre primátora Miloša Merička aj pre súčasných predstaviteľov mestskej samosprávy z tohto prípadu vyplynula úloha a povinnosť zabezpečiť pri vyhlasovaní o ďalších obchodných súťažiach vyššiu kontrolu naplnenia všetkých zákonných ustanovení ešte pred vyhlásením výsledkov súťaží,“ informovala Dochánová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom