Mesto Levoča pokračuje v rekonštrukcii Námestia Majstra Pavla, avizuje dopravné obmedzenia

Námestie Majstra Pavla, Levoča
Zrekonštruované Námestie Majstra Pavla v Levoči. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

S ďalšími prácami za takmer jeden milión eur v rámci komplexnej prestavby Námestia Majstra Pavla v Levoči začnú vo štvrtok 10. októbra. Ide o ďalšiu časť druhej etapy obnovy námestia, do ktorej za uplynulé roky investovali viac ako 2 milióny eur.

Na najbližšie práce mesto získalo dotácie z Ministerstva financií SR a Prešovského samosprávneho kraja. Samospráva v tejto súvislosti upozornila aj na uzáveru časti námestia a zrušenie zastávky MHD pri pošte. Dopravné obmedzenia budú platiť od nasledujúceho štvrtka 10. októbra do 31. mája 2020.

Zrušená zastávka MHD

Obchádzková trasa bude viesť po Ulici Gustáva Hermanna a Mäsiarskej ulici. Zrušenú zastávku MHD pri pošte nahradí zastávka pri Bazilike sv. Jakuba, pričom grafikon ostáva nezmenený.

Miestna komunikácia medzi Mestským úradom v Levoči a Bazilikou sv. Jakuba bude uzatvorená pre motorové vozidlá, okrem vozidiel stavby, dopravnej obsluhy a MHD,“ upozornila samospráva na svojej internetovej stránke.

Účastníkov cestnej premávky zároveň žiada o rešpektovanie prenosného dopravného značenia. „Zároveň prosíme obyvateľov a organizácie o zhovievavosť a súčinnosť pri realizácii prác na stavbe,“ dodalo mesto.

Výmena starých rozvodov

V rámci postupnej obnovy Námestia Majstra Pavla sa podarilo ukončiť opravy v severnom parku, v roku 2011 zrekonštruovali južnú časť námestia. S kompletnou rekonštrukciou východnej časti námestia začali stavbári na jeseň minulého roku.

Obnova bude pokračovať ďalšími stavebnými prácami, rozpočet predstavuje podľa mesta 979 500 eur s DPH. Ako v minulosti agentúru SITA informoval Kamil Tomčofčík z Oddelenia cestovného ruchu a rozvoja mesta, naplánovaná je napríklad kompletná výmena starých rozvodov inžinierskych sietí, na námestí tiež pribudnú nové rozvody zavlažovania.

Kompletne zrekonštruujú aj povrchy ciest a chodníkov, doplnia vstupy do gotických pivníc priamo z námestia, aj nové stĺpy verejného osvetlenia. Obnova sa bude týkať aj zelených plôch.

Hodnotný verejný priestor

Hlavným cieľom niekoľkoročnej rekonštrukcie je dať Námestiu Majstra Pavla formu hodnotného verejného priestoru.

V prvom rade chcú v Levoči skvalitniť verejný priestor pre pešieho návštevníka, a to vytvorením bezbariérového priestoru či skvalitnením povrchov.

Vytvoriť chcú rovnako podmienky pre existenciu pešej zóny na námestí a prístup dopravy len v nevyhnutnej miere. Mesto by preto chcelo v budúcnosti vybudovať záchytné parkoviská pre vozidlá smerujúce do historického centra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom