Mesto Mocoa prekvapila prívalová vlna, zabila najmenej 112 ľudí

Kolumbia
Rieka sa vyliala z brehov okolo polnoci a voda zaplavila domy v jej okolí v skorých ranných hodinách, keď ich obyvatelia spali. Foto: SITA/AP

BOGOTA 1. apríla (WebNoviny.sk) – Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos vyhlásil dnes stav núdze v meste Mocoa na juhu krajiny, kde v noci na sobotu pri náhlej povodni a zosuve pôdy zahynulo najmenej 112 ľudí.

Prezident vysvetlil, že stav núdze v meste vyhlásil v záujme zefektívnenia pátracích a záchranných prác po tom, ako intenzívne dažde spôsobili prudký vzostup hladín troch riek. Ich voda zmiešaná s rozmáčanou zeminou v noci na sobotu nečakane zaplavila mesto Mocoa.

Červený kríž informoval, že po prírodnej katastrofe je 127 ľudí mŕtvych, 220 ich je nezvestných a 400 zranených. Predpokladá sa, že táto bilancia ešte môže stúpnuť.

Miestne nemocnice začínajú mať problém zvládať taký počet zranených – v prvom rade im chýbajú zásoby krvi. V tomto 40-tisícovom meste je prerušené zásobovanie vodou i elektrinou.

Živel napáchal aj veľké materiálne škody, keď masa vody a blata strhávala domy a odnášala všetko, čo jej stálo v ceste: stromy, autá, ruiny domov, skaly. Obyvatelia zverejnili na sociálnych sieťach fotografie obrovských území zaliatych vodou pokrytou drevenými doskami a ďalším odpadom.

Sorrel Aroca, guvernér departementu Putumayo, ktorého je Mocoa hlavným mestom, označil udalosti minulej noci za „bezprecedentnú tragédiu“.

„Sú tu stovky rodín, ktoré sme nenašli, a celé štvrte, ktoré zmizli,“ dodal v rozhovore pre miestnu rozhlasovú stanicu.

Kolumbia v uplynulých mesiacoch zažila niekoľko zosuvov pôdy s obeťami na životoch: v novembri v meste El Tambo zahynulo deväť ľudí a v októbri pri zosuve pôdy na severe krajiny prišlo o život desať ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juan Manuel Santos