Mesto Nové Zámky neposkytne kultúrny dom Kotlebovej strane

Marian Kotleba
Poslanec Marian Kotleba za stranu ĽS Naše Slovensko počas ustanovujúcej schôdze parlamentu - VII. volebného obdobia . Bratislava, 23. marec 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Mesto Nové Zámky neposkytne strane Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko priestor na organizáciu ich podujatia. Rozhodol tak primátor mesta Otokar Klein. Prívrženci strany sa mali v Nových Zámkoch stretnúť v stredu 25. januára.

Miestom stretnutia mal byť kultúrny dom

„Miestom stretnutia má byť dom kultúry v našom meste. V meste, ktorého tvár navždy zmenila 2. svetová vojna a tri bombardovania, počas ktorých zomreli tisíce ľudí a zničené boli takmer všetky historické budovy v meste, z ktorého počas 2. svetovej vojny bolo odvlečených a v koncentračných táboroch usmrtených vyše štyritisíc jeho obyvateľov. Predstavitelia tejto strany verejne prezentovali opakovane výroky popierajúce historické fakty a tragédiu obyvateľstva počas 2. svetovej vojny či výroky namierené proti rasám, národnostiam, náboženstvám a presvedčeniam. Ako primátor mesta Nové Zámky som sa vzhľadom na uvedené fakty a z úcty k vojnovým obetiam rozhodol, že naše mesto neposkytne svoj priestor na organizovanie takéhoto podujatia,“ zdôvodnil primátor Klein.

Klein v rozhodnutí, ktoré agentúre SITA poskytol Peter Kijaček zo sekretariátu primátora mesta, zároveň informuje, že podujatie bolo nahlásené ako verejné kultúrne podujatie, avšak povolebný míting politických strán kultúrnym podujatím nie je, nespĺňa požiadavky zákona a obchádza zákon o volebnej kampani. Primátor tiež pripomenul, že mesto Nové Zámky bolo od nepamäti mestom s obyvateľmi viacerých národností, národnostných a etnických skupín a vždy tam nažívali v pokoji, vzájomnej akceptácii a spolupráci.

Sklamaní kotlebovci

Podľa podpredsedu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Milana Uhríka míting v Nových Zámkoch bol organizovaný ako povolebné stretnutie s občanmi, na ktorom chceli povedať pravdu o skorumpovanom štáte. „Nás to sklamalo, lebo sme mysleli, že primátor dodrží svoje slovo a kultúrny dom nám dá k dispozícii. Iné strany tam bežne mávajú stretnutia,“ povedal Uhrík pre agentúru SITA s tým, že ich stranu volilo 209 000 voličov.

„Mrzí nás, že primátor podľahol tlaku mimovládnych organizácií a bulvárnych médií. Miestnosť sme mali riadne objednanú a zaplatenú. Nie je pravda, že stretnutie bolo nahlásené ako kultúrna akcia,“ povedal. Strana sa pokúsi nájsť iný priestor, v ktorom by sa stretla s voličmi v avizovanom termíne.

Strana na svojej internetovej stránke informuje, že na podujatí sa mali zúčastniť Marian Kotleba, Milan Uhrík, Ján Kecskés a Milan Mazurek.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KecskésMarian KotlebaMilan MazurekMilan Uhrík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko