Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šarišský hrad
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pohľad na Šarišský hrad nad mestom Veľký Šariš z vtáčej perspektívy. Foto: archívne, SITA/Viktor Zamborský

Mesto Veľký Šariš chce pokračovať v opravách hradu, ale potrebuje dotáciu z ministerstva

VEĽKÝ ŠARIŠ 6. mája (WebNoviny.sk) – Na hrade Šariš sa začala nová turistická sezóna, ktorej očakávanou novinkou má byť zavedenie elektrickej energie na hrad.

Od pondelka začínajú na hrade opäť pracovať aj robotníci z radov nezamestnaných. Mesto však stále čaká na dotáciu z Ministerstva kultúry SR na pracovné vybavenie a stavebný materiál. Rezort avizuje, že zmluvy podpíše v priebehu tohto mesiaca.

Bezpečnejší hrad

Mesto Veľký Šariš koncom uplynulého týždňa podpísalo zmluvu s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, na základe ktorej začne na hrade pracovať 50 pracovníkov. Tí budú na hrade zamestnaní nasledujúcich sedem mesiacov.

Výška dotácie je zhruba 300-tisíc eur. Cieľom je v tomto roku dokončiť obvodovú hradbu horného hradu a začať s prácami na novej vstupnej bráne.

Minulý rok sme odovzdali do užívania donjon a máme dokončenú len severnú stenu obvodovej hradby horného hradu. Tohto roku chceme urobiť ďalšiu, južnú a východnú stranu, aby celý horný hrad bol bezpečný a prístupný pre návštevníkov. Hneď na začiatku začneme robiť dubový most na horný hrad, ktorý zlepší prístup návštevníkov,“ uviedol správca hradu Šariš Ladislav Babuščák.

Čakajú na dotáciu z ministerstva

Práce však môže komplikovať to, že mesto stále márne čaká na vyhodnotenie projektu ministerstva kultúry v rámci programu Obnovme si svoj domov, kde na stavebný materiál a pracovné náradie žiadali o dotáciu vo výške 71-tisíc eur.

My zatiaľ nevieme, či sme peniaze na materiál dostali, alebo nie. Nemôžeme kupovať materiál, pretože výdavky pred podpisom zmluvy nie sú oprávnené, čiže ľudí síce budeme mať, ale nebudeme mať materiál a s čím robiť. Táto situácia sa, žiaľ, opakuje každý rok a ide o problém týkajúci sa všetkých účastníkov tohto národného projektu,“ upozornil Babuščák.

Hovorkyňa ministerstva kultúry Barbora Palovičová pre agentúru SITA potvrdila, že dotácia pre Šarišský hrad bude pridelená v priebehu mesiaca máj, keďže rozhodnutie zo Sekcie umenia Ministerstva kultúry SR o pridelení finančných prostriedkov už bolo schválené.

Ministerstvo hodnotí obnovu Šarišského hradu ako jeden z najúspešnejších projektov na východnom Slovensku a sme hrdí, že aj vďaka našej kontinuálnej podpore sa darí v rekonštrukcii hradu pokračovať,“ dodala Palovičová.

Chcú vybudovať archeopark

Na hrade čakajú aj na vyhlásenie výziev v rámci ktorých sa chcú uchádzať o podporu projektov z eurofondov. Pripravený majú projekt na výstavbu veľkého parkoviska pod hradom s 93 parkovacími miestami, kde je naplánované aj ihrisko a zázemie pre strážnu službu parkoviska.

Víziou je tiež postupné vybudovanie archeoparku. Projekt ráta s investíciou vo výške okolo 550-tisíc eur, aktuálne čakajú na vyhlásenie príslušnej výzvy. Pripravený je pritom aj projekt na križovatku pri odbočke na hrad.

Krajský dopravný inšpektorát chce, aby sme ju z hľadiska bezpečnosti prebudovali. Je to cesta III. triedy a záleží to aj od Prešovského samosprávneho kraja. Predpokladané náklady na tento projekt sú 210-tisíc eur,“ uviedol Babuščák.

Dodávka elektrickej energie

Za jednu z najdôležitejších noviniek novej sezóny označil Babuščák vyriešenie problému s dodávkou elektrickej energie.

V spolupráci s Východoslovenskou distribučnou sa nám podarilo vyriešiť problém zásobovania hradu elektrickou energiou. Ak všetko dobre pôjde, tento rok by mal byť hrad napojený vysoko napäťovou prípojkou, čiže odstránime elektrocentrály, hluk, smrad a bude tam opäť lepšie prostredie. Budeme mať tiež istotu, že tam bude toľko elektrickej energie, aby sme mohli pokryť všetky požiadavky tých, ktorí tam budú mať stánky, aj tých, ktorí organizujú rôzne akcie, ako aj pre nás, ktorí potrebujeme elektrickú energiu pre výstavbu,“ doplnil správca hradu.

Vysadili štyri duby

Ako informoval správca hradu Babuščák, novú sezónu na hrade otvorili tradične v stredu 1. mája otváracím podujatím. Koncom uplynulého týždňa v spolupráci so Štátnou ochranou prírody vysadili na hrade pri príležitosti 100. výročia ochrany prírody na Slovensku štyri stromy.

Po dohode s Krajským pamiatkovým úradom sme sa dohodli, že zasadíme štyri duby, ktoré budú pripomínať toto výročie a umiestnime pri nich tabuľky s textom, prečo tu sú tieto stromy zasadené,“ vysvetlil.

Návštevníci hradu sa podľa správcu môžu aj v tomto roku tešiť na tradičné hradné akcie, akými sú Hradná sedemtisícovka, Filmová noc na hrade a Šarišské hradné hry, ktoré budú v tomto roku v skoršom termíne už 25. augusta. Chýbať nebudú ani rôzne menšie akcie.

My sa snažíme každý rok zlepšovať podmienky na hrade. Verím, že návštevníci budú spokojní. Počet akcií chceme zväčšiť, hlavne cez prázdniny,“ dodal Babuščák.

Odporúčané články

Fiľakovský hrad sprístupní podzemné priestory, bude spolupracovať aj s hradom Šomoška Hrad Fiľakovo otvorí turistickú sezónu, stále expozície doplnia aj desiatky fotografií

Neprehliadnite

Aktualizované: Štyroch turistov v poľských Tatrách zabili blesky, bolo medzi nimi aj dieťa Objednávka vraždy Žilinku bola priorita, ale zomrieť mala údajne aj jeho žena a deti Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Húfnice Zuzana 2 pomôžu slovenskej armáde aj priemyslu, hovorí Martin Dušanič z SOPK (rozhovor)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X