Metallurg premohol CSKA a vyhral Gagarinov pohár

HC Slovan Bratislava - Metallurg Magnitogorsk
Vasilij Košečkin z Metallurgu Magnitogorsk počas zápasu Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) proti HC Slovan Bratislava. Bratislava, 4. október 2015. Foto: SITA/Marko Erd

MOSKVA 19. apríla (WebNoviny.sk) – Hokejisti Metallurgu Magnitogorsk získali druhýkrát v histórii Gagarinov pohár, ktorý zdvihol nad hlavu kapitán Sergej Moziakin.

Metallurg zvíťazil v utorok v rozhodujúcom siedmom finále Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) na ľade CSKA Moskva 3:1 a v celej sérii uspel 4:3 na zápasy. Magnitogorsk si vybojoval túto trofej aj pred dvoma rokmi, keď vo finále triumfoval rovnako až v siedmom súboji nad HC Lev Praha.

Moziakin bol najužitočnejším hráčom play-off

Hráči CSKA Moskva nedotiahli do úspešného konca sezónu, v ktorej sa stali víťazmi základnej časti, vo vyraďovačke bez prehry postúpili v 1. kole cez Slovan Bratislava, v druhom s Torpedom Nižnij Novgorod prehrali len raz a v konferenčnom finále potrebovali na prienik cez obhajcu trofeje SKA Petrohrad iba štyri súboje. Metallurg si na ceste za titulom poradil s Jekaterinburgom (4:2), Novosibirskom (4:1), Ufou (4:1) a napokon aj moskovským CSKA (4:3).

Finálovú sériu začali lepšie hráči CSKA, keď doma triumfovali hladko 5:1. V druhom súboji v Moskve však zvíťazili hostia 2:1, no hokejisti CSKA potom uspeli u súpera 3:2 po predĺžení. Vo štvrtom stretnutí vyhral Magnitogorsk 1:0 a séria sa začínala akoby odznova. Metallurg si potom v Moskve vybojoval mečbal triumfom 2:1 po predĺžení, doma však podľahol Moskovčanom 2:3 po predĺžení. V siedmom súboji uspel Magnitogorsk 3:1.

Najužitočnejším hráčom play-off KHL sa stal útočník Metallurgu Magnitogorsk Sergej Moziakin, ktorý bol najproduktívnejším hráčom vyraďovacej časti so ziskom 25 bodov aj jej najlepším strelcom s jedenástimi zásahmi.

CSKA vysoko prestrieľal súpera

V utorkovom rozhodujúcom siedmom zápase otvoril skóre v 13. min hosťujúci Timkin, ale za CSKA vyrovnal v 36. min Mamin. Rozhodnutie naznačil záver druhej časti, keď 63 sekúnd pred sirénou Lee prekonal gólmana Sorokina – 1:2. V zostávajúcom priebehu stretnutia sa síce domáci tím snažil o vyrovnanie a vynútenie predĺženia, no krásne zákroky predvádzal brankár Košičkin.

Hrdinom večera sa stal Timkin, ktorý 43 sekúnd pred koncom tretej časti pri power-play súpera pridal do opustenej bránky domácich tretí gól svojho mužstva. Hokejistom CSKA nepomohlo ani to, že v rozhodujúcom siedmom súboji prestrieľali hostí 37:16.

Výsledok utorňajšieho siedmeho finále Kontinentálnej hokejovej ligy (hralo sa na štyri víťazstvá):
CSKA Moskva – Metallurg Magnitogorsk 1:3 (0:1, 1:1, 0:1) – konečný výsledok série: 3:4

Magnitogorsk sa stal víťazom Gagarinovho pohára

Góly: 36. Mamin (Kiselevič, Platt) – 13. Timkin (Ch. Lee), 39. Ch. Lee (Zaripov, Jan Kovář), 60. Timkin

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Olenin – Sivov, Šeľanin (všetci Rus.), 5600 divákov