Meteorológovia varujú, po snehu hrozia povodne

Potok Sekčov sa vylial, hrozia povodne
Výdatné sneženie a následne topiaci sa sneh spôsobili vyliatie potoka Sekčov pri Finticiach. Cesta bola neprejazdná. Fintice, 31. január 2015. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu pre viaceré okresy výstrahu prvého stupňa pred záplavami z dažďa a topiaceho sa snehu.

Výstraha platila pre okresy Lučenec, Revúca, Rožňava, Košice – okolie, Prešov, Bardejov, Svidník, Stropkov a Humenné.

Obrazom: Potok Sekčov sa vylial, hrozia povodne

Tvorba závejov a snehových jazykov

Tento stav mal trvať približne do 21:00, v okresoch Lučenec, Revúca a Rožňava do nedele do približne 7:00. Zároveň pre severné a východné Slovensko platila výstraha prvého stupňa pred tvorením závejov a snehových jazykov.

Vystraha
Foto: shmu.sk

Na juhu Košického kraja stúpajú hladiny riek

Výdatné zrážky spôsobili stúpanie hladín niektorých riek v Košickom kraji. Ako informuje internetová stránka SHMÚ o stave riek k 13:00, pri Bohdanovciach v okrese Košice – okolie rieka Olšava dosahuje 3. stupeň povodňovej aktivity. Popoludní sa jej hladina pohybovala na úrovni 294 cm a má stúpajúcu tendenciu. Tretí stupeň je aj na rieke Roňava pri Michaľanoch, no hladina už začala klesať. Tieto rieky sa nachádzajú v extraviláne mimo obcí.

Druhý stupeň povodňovej aktivity je na dolnom toku rieky Torysa pri Košických Olšanoch, hladina dosahovala 376 cm. Druhý stupeň je aj na rieke Bodva pri Turni nad Bodvou a hladina tu dosahuje 293 cm. Prvý stupeň povodňovej aktivity je na rieke Hornád pri Kysaku a na dolnom toku pri Ždani, pričom hladina má stúpajúcu tendenciu Prvý stupeň je aj na riečke Ida pri obci Janík, okres Košice – okolie, a jej hladina klesá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav