Aktualizované: Meteorológovia varujú pred búrkami, na východe Slovenska hrozia povodne aj krúpy

Búrka, slnko
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované 21. júla, 16:15

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami na väčšine územia.

Ako píše na svojej oficiálnej webovej stránke, výstraha platí v nedeľu od 12:00 do 22:00.

Krátkodobé intenzívne lejaky

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov,“ píše na stránke SHMÚ.

Predpokladajú vzostup vodných hladín

Meteorológovia vydali aj výstrahu pred prívalovými povodňami v okresoch Spišská Nová Ves, Levoča, Kežmarok, Stará Ľubovňa a Poprad. Ako uvádza na svojej oficiálnej webovej stránke, hydrologická výstraha prvého stupňa platí v Poprade, Kežmarku a Starej Ľubovni v nedeľu do 15:45, v Levoči a Spišskej Novej Vsi do 16:45.

Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov. Vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný,“ píše SHMÚ.

Na severe hrozia aj krúpy

Výstrahy druhého stupňa pred búrkami s krúpami boli vydané aj pre severovýchod Slovenska. Ako píše SHMÚ na svojej oficiálnej webovej stránke, výstraha platí v nedelu do 17:30 pre okresy Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok.

S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 40 až 70 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. Pri spomínaných búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov,“ dodali meteorológovia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav