Meteorológovia varujú pred búrlivým vetrom a mrazom

Mráz
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Slovákov vo štvrtok čaká upršané počasie, horami na severe krajiny sa preženie búrlivý vietor.

Cez územie Slovenska bude smerovať na východ až juhovýchod podružná tlaková níž a s ňou spojene zvlnené teplotné rozhranie.

Informuje o tom na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Treba sa pripraviť na veľkú oblačnosť, dážď alebo prehánky, ktoré by mali k večeru čiastočne ustáť.

Časť severného Slovenska vo štvrtok trápi silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre okresy Liptovský Mikuláš a Brezno výstrahu druhého stupňa pred vetrom. Tá platí vo štvrtok do 20:00, vietor môže v tomto prípade dosiahnuť rýchlosť 24 až 28 metrov za sekundu.

V okresoch Ružomberok, Banská Bystrica a Poprad platí prvý stupeň výstrahy, rýchlosť vetra môže dosiahnuť rýchlosť od 21 do 26 metrov za sekundu. Výstraha takisto platí do štvrtka 20:00. Ľudia by si mali dávať pri rôznych aktivitách pozor, vietor môže totiž predstavovať potenciálne nebezpečenstvo.

Vystraha
Foto: shmu.sk

Na ostatnom území má fúkať západný až severozápadný vietor s rýchlosťou 10 až 30 kilometrov za hodinu, v nárazoch dosiahne 55 kilometrov za hodinu. Dopoludnia na juhu stredného a na východe Slovenska hlásia premenlivý vietor do 20 kilometrov za hodinu.

Teplota dosiahne počas dňa 16 až 21 stupňov Celzia, v severnej polovici územia iba 11 až 16 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 metrov sa bude pohybovať okolo 8 stupňov, pričom sa popoludní rýchlo ochladí.

SHMÚ vydal na piatok 27. septembra prvý stupeň výstrahy pred prízemným mrazom. Tá bude platiť v Bratislavskom, Banskobystrickom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji v noci od 3:00 do 7:00. Teplota môže klesnúť na 0 až -2 stupne Celzia. Prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny.

Vystraha
Foto: shmu.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom