Na väčšine územia Slovenska hrozia búrky, meteorológovia varujú aj pred horúčavami

búrka, dážď, lejak
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 24. augusta 15:28

Slovenský hydrometeorologický ústav varuje pred horúčavami v okresoch Sobrance, Michalovce a Trebišov. Ako píše na svojej oficiálnej webovej stránke, meteorologická výstraha prvého stupňa platí v sobotu od 13:00 do 17:00.

Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ píše SHMÚ.

SHMÚ, výstrahy
Meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa pred horúčavami pre žltou farbou vyznačenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred búrkami na väčšine územia Slovenska. Ako píše na svojej oficiálnej webovej stránke, meteorologická výstraha prvého stupňa platí v sobotu do 20:00.

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 18 až 23 metrov za sekundu, čo je 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ píše SHMÚ.

búrky, výstrahy, SHMÚ
Meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa pred búrkami pre žltou farbou vyznačenú časť Slovenska. Foto: www.shmu.sk

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov ako stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom