Meteorológovia varujú pred mimoriadne silným vetrom, na horách sneží a cesty sú neprejazdné

Vietor, počasie
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 29. októbra (WebNoviny.sk) – Meteorológovia aj horskí záchranári varujú pred mimoriadne silným vetrom, ten má časť juhozápadného Slovenska a tiež Vysoké a Nízke Tatry zasiahnuť v nedeľu počas dňa.

Výstraha tretieho stupňa

Výstraha najvyššieho, tretieho stupňa, pred vetrom sa v nedeľu týka na juhozápade Slovenska okresov Malacky, Pezinok, Bratislava, Senec a Dunajská Streda a v hornatých oblastiach severného a stredného Slovenska okresov Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno. Výstrahy pred silným vetrom platia aj pre zvyšok Slovenska, sú však nižších stupňov.

Ako informuje SHMÚ, aktuálne sneží na Chopku, Lomnickom Štíte, Štrbskom plese, v Télgarte. Rýchlosť vetra na Chopku dosahuje 18 m/s, na Lomnickom Štíte 16 m/s, v Bratislave – Ivánke 11 m/s, v Jaslovských Bohuniciach 11 m/s, v Nitre 13 m/s a v Trenčíne 12 m/s.

Sneženie na horách

Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier pretrváva malé lavínové nebezpečnstvo a s pribúdajúcim snežením tendencia lavín je stúpajúca. Na Čertovici sa šmýka, úsek je ťažko prejazdný. Na Donovaloch sneží, problémy majú kamióny.

Ako informuje internetová stránka imeteo.sk, mimoriadne silný vietor prináša aj prvé komplikácie v doprave. Najmä na západe sú hlásené desiatky popadaných stromov, ťažko prejazdné cesty a neprejazdné úseky. Vietor ešte svoje maximum nedosiahol a postupne sa preženie Podunajskou nížinou a Podunajskou pahorkatinou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav