Meteorológovia varujú Slovákov pred poľadovicou a závejmi

Poľadovica
Pre väčšinu územia bude platiť výstraha pred poľadovicou. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 24. januára (WEBNOVINY) – Takmer na celom území Slovenska sa tvorí poľadovica, hrozia tiež snehové jazyky a záveje. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pred nimi varuje výstrahou prvého stupňa.

Obyvateľov Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja upozorňujú meteorológovia výstrahou prvého stupňa aj na silný vietor, ktorý môže dosiahnuť nárazovú rýchlosť 57 až 90 kilometrov za hodinu.

Výstraha pred vetrom platí v sobotu pre okresy Brezno, Rožňava, Revúca, Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice okolie, Košice mesto a Prešov.

Pred poľadovicou prvého stupňa platí výstraha v okresoch Levice, Banská Štiavnica, Krupina, Veľký Krtíš, Zvolen, Detva, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Gelnica.

Výstraha pred tvorbou snehových jazykov a závejov platí pre okresy Nové Zámky, Šaľa, Komárno, Dunajská Streda, Galanta, Senec, Trnava, Pezinok, Bratislava, Malacky, Senica, Skalica, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Hlohovec, Topoľčany, Nitra, Zlaté Moravce, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Partizánske, Prievidza, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Martin, Námestovo, Dolný Kubín, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Turčianske Teplice, Brezno, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov a Levoča.

Počasie
Foto: shmu.sk

V sobotu ovplyvní počasie na Slovensku tlaková níž nachádzajúca sa nad centrálnym Stredomorím. Deň bude oblačný až zamračený, na väčšine územia sa objaví sneženie alebo dážď so snehom. V južnej polovici stredného a východného Slovenska v polohách pod 500 metrov hrozí dážď.

Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na -2 až +2 stupne Celzia, v južnej polovici stredného a východného Slovenska v polohách pod 500 metrov sa bude pohybovať okolo +4 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov bude okolo -4 stupňov Celzia. Fúkať bude prevažne severný vietor 10 až 35 kilometrov za hodinu, v nárazoch miestami okolo 55 kilometrov za hodinu.

Počasie
Foto: shmu.sk

Výstraha prvého stupňa pred poľadovicou a snehovými jazykmi a závejmi platí pre takmer celé územie Slovenska aj v nedeľu. Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.

Počasie
Foto: shmu.sk

Tlaková níž nad centrálnym Stredomorím v nedeľu čiastočne zoslabne, ale po jej zadnej strane bude pokračovať do alpskej a karpatskej oblasti od severu prúdenie chladného a vlhkého vzduchu.

V noci bude na našom území prevládať veľká oblačnosť. Na mnohých miestach sa môže objaviť sneženie, v Banskobystrickom a Košickom kraji miestami aj dážď so snehom. Na západe a severe hrozí tvorba snehových jazykov. Najnižšia nočná teplota sa bude pohybovať okolo 0 až -6 stupňov Celzia. Fúkať bude prevažne severný vietor rýchlosťou 10 až 30 kilometrov za hodinu, miestami v nárazoch až okolo 60 kilometrov za hodinu.

Veľká oblačnosť až zamračené počasie bude pokračovať aj cez deň. Na mnohých miestach sa objaví sneženie, na juhu Banskobystrického a Košického kraja miestami aj dážď. Na západe a severe hrozí naďalej tvorba snehových jazykov. Najvyššia denná teplota vystúpi na -2 až 3 stupne Celzia.

Na Kysuciach, Orave, Liptove a Spiši bude okolo -4 stupňov, na horách vo výške okolo 1500 sa bude teplota pohybovať okolo -6 stupňov Celzia. Cez deň bude fúkať prevažne severný vietor rýchlosťou 10 až 30, v nárazoch miestami okolo 60 kilometrov za hodinu.

Počasie
Foto: shmu.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom