Meteorológovia varujú, Slovenskom sa preženie búrlivý vietor

Vietor
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Počasie ukazuje cez víkend opäť svoju silu. V sobotu sa Slováci musia pripraviť na silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého a druhého stupňa.

Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom platí v sobotu pre okresy Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Piešťany, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Partizánske, Zlaté Moravce, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Banská Štiavnica, Krupina, Detva, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Košice okolie, Prešov, Levoča, Sabinov, Stará Ľubovňa, Bardejov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce.

Výstrahu druhého stupňa vydal SHMÚ pre okresy Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Čadca, Žilina, Martin, Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Brezno, Spišská Nová Ves, Gelnica, Kežmarok, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín.

Vietor má na hrebeňoch hôr v týchto okresoch fúkať rýchlosťou 90 až 126 kilometrov za hodinu, výstraha platí do nedele 22. februára do 4:00. Táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd vysoká.

Počasie
Foto: SITA/AP

V sobotu sa nad západnou Európou prehĺbi brázda nízkeho tlaku. Prevažne bude polojasno, na východe sa spočiatku môže objaviť miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota vystúpi na 6 až 12 stupňov Celzia, teplota na horách vo výške 1500 m sa bude pohybovať okolo 1 stupňa Celzia.

Fúkať bude prevažne južný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu, na západe miestami v nárazoch 55 kilometrov za hodinu.

Počasie
Foto: shmu.sk

V nedeľu v priebehu dňa nad naše územie postúpi od západu zvlnený studený front, spojený s tlakovou nížou nad Talianskom a tlakovou nížou nad Škandináviou.

Noc bude polooblačná až oblačná, ojedinele sa môže vyskytnúť hmla a mrholenie. Najnižšia nočná teplota klesne na -2 až -8 stupňov Celzia, v južnej polovici západného a juhu stredného Slovenska sa bude pohybovať okolo 0. Fúkať bude prevažne južný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu.

Cez deň bude počasie oblačné až zamračené. Od juhozápadu pribudne postupne, najmä popoludní, na mnohých miestach dážď, od 1200 m sneženie. Najvyššia denná teplota vystúpi na 4 až 10 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m sa bude pohybovať okolo 0. Fúkať má prevažne juhovýchodný vietor rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu.

Pocasie
Foto: shmu.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom