Mexičania pochodovali proti násiliu drogových kartelov

Mexiko protest
Desaťtisíce mexičanov pochodovali proti násiliu Foto: SITA/AP

GUADALAJARA 24. mája (WEBNOVINY) – Desaťtisíce ľudí pochodovali v stredu v druhom najväčšom meste Mexika Guadalajara, aby tak vyjadrili svoj hnev na úrady neschopné ukončiť vlnu násilia, za ktorou stoja mocné drogové kartely.

Študenti, komunitní lídri i miestni obyvatelia preto vyzvali štátnych predstaviteľov, aby prišli s jasnou stratégiou na zastavenie nárastu kriminality v regióne.

Podľa organizátora protestu a zároveň rektora guadalajarskej univerzity Marca Antonia Cortésa bolo za posledné mesiace zavraždených až 10 študentov. Z ich smrti obviňuje práve organizovanú kriminalitu.

Vlna násilia v štáte Jalisco zahŕňa objav 18 bezhlavých a zohavených tiel spred dvoch týždňov ako aj únos 12 ľudí v mestách v blízkosti Guadalajary.

Odkedy prezident Felipe Calderón vyhlásil v roku 2006 vojnu drogovým kartelom, zahynulo v krajine pri násilnostiach súvisiacich s drogami už viac než 50 000 ľudí. Guadalajara je strategickou základňou obchodníkov s drogami od 80. rokov a je tradičnou oblasťou pôsobenia kartelu Sinaloa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Felipe Calderón