Mexickí futbalisti zdolali Brazíliu 2:1, majú prvé zlato

Futbalové finále mužov na olympiáde
Brazílski futbalista Lucas po prehratom finále proti Mexiku. Foto: SITA/AP

LONDÝN 11. augusta (WEBNOVINY) – Hneď prvá olympijská medaila pre mexickú futbalovú reprezentáciu má najcennejší lesk.

Mexičania aj bez zraneného útočníka Giovaniho Dos Santosa zvíťazili v sobotňajšom finále turnaja mužov na Hrách XXX. olympiády v Londýne nad Brazíliou 2:1 (1:0).

Zisk zlata pre zverencov trénera Luisa Fernanda Tenu zabezpečil dvojgólový útočník Oribe Peralta. Tomu sa podarilo súpera zaskočiť hneď v úvode a skóroval už v 29. sekunde.

Ide o najrýchlejší gól mužského olympijského turnaja od roku 1976, odkedy Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) vedie podrobné štatistiky.

Dvadsaťosemročný mexický útočník spečatil triumf svojho mužstva štvrťhodinu pred koncom druhého polčasu, keď dobre umiestnenou hlavičkou nedal brankárovi Gabrielovi šancu.

„Neviem, či to bol dnes môj najlepší zápas v kariére. Určite však viem, že to bol najdôležitejší duel, pretože tu teraz stojím so zlatou medailou. Sníval som o tomto momente. Je to jedna z vecí, ktorú nezažijete každý deň,“ povedal dvojgólový strelec Peralta.

V nadstavenom čase už iba skorigoval útočník Hulk z FC Porto. Brazílčania mali šancu aj na predĺženie, ale hlavička Oscara už nepriniesla vytúžené vyrovnanie.

Toto víťazstvo venujem svojmu otcovi, ktorý v nebi ešte stále hrá futbal. Je to najväčší úspech v mojej kariére. Zaspievať si národnú hymnu so zlatou medailou okolo krku je niečo neuveriteľné,“ dodal tréner Tena.

Obrazom: Najkrajšie momenty olympijského finále

Brazílsky futbalista Neymar (11) padá na trávnik po faule Carlosa Salcida z Mexika vo finálového olympijského turnaja mužov. Foto: SITA/AP

Sprava: Mexický hráč Javier Aquino (11) a Brazílčan Rafael počas vzájomného súboja o loptu vo finále olympijského turnaja. Foto: SITA/AP
Zľava: Brazílčan Hulk sleduje strelu mexického futbalistu Darvina Chaveza vo finále olympijského turnaja. Foto: SITA/AP
Mexický futbalista Oribe Peralta (uprostred) padá na trávnik po súboji s brazílskymi hráčmi vo finále olympijského turnaja. Foto: SITA/AP

Brazília získala svoju piatu medailu po striebrach z rokov 1984 a 1988 a dvoch bronzoch (1996, 2008), Mexiko pri jubilejnej desiatej účasti premiérovú medailu a hneď zlatú.

Brazília – Mexiko 1:2 (0:1)

Góly: 90.+ Hulk – 1. a 75. Peralta,

ŽK: 42. Marcelo, 90.+ Leandro Damiao – 46. D. Reyes, 58. I. Jiménez, 89. Vidrio,

rozhodovali: Clattenburg – Child, Beck (všetci V. Brit.), 86 162 divákov

Zostavy

Brazília: Gabriel – Rafael (85. Lucas Moura), Thiago Silva, Juan Jesus, Marcelo – Sandro (71. Pato), Romulo – Neymar, Oscar, Alex Sandro (32. Hulk) – Leandro Damiao

Mexiko: Corona – D. Reyes, D. Chávez, Mier, C. Salcido – Fabián, Aquino (57. Ponce), H. Herrera, Enríquez, I. Jiménez (81. Vidrio) – Peralta (86. R. Jiménez)

I. polčas

Futbalisti Mexika dokonale zaskočili svojho súpera z Brazílie.
Mexiko
Mexiko brazilia

Hneď v úvode urobil chybu defenzívny stredopoliar „kanárikov“ Sandro, lopta sa dostala k skúsenému útočníkovi Peraltovi a ten už v 29. sekunde strelou spoza šestnástky otvoril skóre duelu.

Aktivitu Mexičanov zo začiatku zápasu Brazílčania postupne eliminovali a sami sa snažili o vyrovnanie.

Pred prestávkou nevyšla finálna prihrávka Oscarovi a Hulkovu delovku vytlačil gólman Corona na roh.

II. polčas

V 64. min mohol rozhodnúť Fabián, ale lopta z jeho kopačky po chybe Thiaga Silvu skončila na brvne brazílskej bránky.

O niekoľko minút neskôr rozhodca pre postavenie mimo hry neuznal druhý gól Peraltu.

Ten istý hráč však pridal aj ďalší presný zásah, keď štvrťhodinu pred koncom druhého polčasu vyskočil najvyššie na center Fabiána a hlavou nedal brankárovi Gabrielovi šancu.

Nadstavený čas

Už v nadstavenom čase zmiernil prehru Brazílie útočník Hulk, ktorý sa predral cez brániaceho D. Cháveza a pomedzi nohy gólmana Coronu skorigoval na 1:2.

Vyrovnať mohol hlavou Oscar, ale v posledných sekundách zápasu poslal centrovanú loptu hlavou tesne vedľa mexickej bránky.