MF SR: Zvýšenie dane nepotopí trh s pivom

Pivo
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií SR odmieta obvinenia z toho, že zamýšľaným zvýšením spotrebnej dane z piva, na ktorom sa dohodli štyri koaličné strany, potápa slovenský trh s pivom. Spotrebná daň z piva sa podľa hovorcu ministra financií Martina Jaroša na Slovensku nezvyšovala od roku 2003, na rozdiel od dane z liehu, ktorá odvtedy stúpla dvakrát, naposledy v apríli tohto roka. „Aj po zamýšľanom zvýšení spotrebnej dane z piva bude alkohol obsiahnutý v tomto nápoji zdanený len polovičnou sadzbou oproti čistému liehu,“ konštatuje Jaroš.

Na možnú likvidáciu mnohých malých nezávislých pivovarov po zvýšení spotrebnej dane z piva od marca budúceho roka upozornila Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska. Rezort financií pripúšťa, že od daňovej reformy domáca produkcia piva kontinuálne klesá, no jeho spotreba je prakticky konštantná, o čom svedčia aj údaje Štatistického úradu SR. „Problém pokračujúceho poklesu teda nebude otázkou spotrebnej dane ale skôr konkurencieschopnosti. Ministerstvo financií SR nepredpokladá, že zvýšenie dane o cca 4 centy na fľašu spôsobí výpadok na DPH či iných príjmových položkách v štátnom rozpočte,“ uvádza Jaroš.

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu síce snahu slovenskej vlády konsolidovať verejné financie podporuje, avšak zvýšenie spotrebných daní na pivo ich podľa vyjadrení výkonného riaditeľa združenia Romana Šustáka šokovalo. „Ohlásený nárast sadzby spotrebnej dane s najväčšou pravdepodobnosťou vyústi do ďalšieho odlivu spotrebiteľov piva v prospech vína, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť pokles príjmov štátneho rozpočtu,“ uviedol Šusták. „Ministerstvo financií SR si uvedomuje citlivosť akéhokoľvek zvyšovania daní a pozorne načúva všetkým relevantným argumentom,“ zdôraznil Jaroš. Zároveň však upozorňuje, že na záchranu verejných financií pred nadmerným zvyšovaním dlhu je nutné prijať ozdravné opatrenia tak na výdavkovej ako i na príjmovej strane rozpočtu.

Spotrebná daň z piva by sa mala zvýšiť s účinnosťou od začiatku marca budúceho roka. Sadzba tejto spotrebnej dane by mala vzrásť zo 1,65 eur na 2,45 eur za hektoliter. Rovnaký nárast, teda o 49 ,% by mal byť podľa návrhu Ministerstva financií SR aj pri malých pivovaroch, kde by sadzba mala vzrásť z 1,22 na 1,82 eur za hektoliter. Rezort financií predstavil tieto zmeny v rámci predbežného prehľadu predpokladaných daňových zmien, o ktorých v pondelok rokovala koaličná rada.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SR