MFF Bratislava predstaví favoritov Európskych filmových cien

Láska_Jean Louis Trintignant
Jean-Louis Trintignant vo filme Láska Foto: MFF BA

BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Návštevníci 14. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava si z programu môžu vybrať aj snímky nominované na „európskeho Oscara“, teda Európske filmové ceny.

Nádejných víťazov tohto prestížneho ocenenia nájdu v obľúbenej sekcii Panoráma. MFF Bratislava sa koná v termíne od 9. do 15. novembra a potom sa presunie do Banskej Bystrice, kde bude 16. a 17. novembra pokračovať Festivalovými dňami.

Intímna a minimalistická dráma Láska Michaela Hanekeho ocenená Zlatou palmou na festivale v Cannes získala od Európskej filmovej akadémie (EFA) šesť nominácií.

Šancu za zisk sošky má v kategóriách Najlepší európsky film, Najlepší európsky režisér, Najlepší európsky herec (Jean-Louis Trintignant), Najlepšia európska herečka (Emmanuelle Riva), Najlepší európsky scenárista (Michael Haneke) a Najlepší európsky kameraman – Cena Carla Di Palmu (Darius Khondji). Príbeh o dvoch kultivovaných osemdesiatnikoch Georgesovi a Anne, ktorých manželstvo po Anninej porážke prechádza krutou emočnou skúškou, je i rakúskym národným kandidátom na Oscara.

Hon_Mads Mikkelsen
Foto: MFF Bratislava Foto: MFF Bratislava

Vo viacerých kategóriách bude Hanekeho filmu konkurovať snímka dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga Hon. Príbeh učiteľa, ktorému život prevráti naruby falošné obvinenie z pedofílie, získal päť nominácií. Okrem toho divákov na MFF Bratislava čaká aj film Prísť o rozum Joachima Lafosseho, za výkon, v ktorom nominovali Emilie Dequenne v kategórii Najlepšia európska herečka, či emotívna dráma Za kopcami oceňovaného rumunského režiséra Cristiana Mungiu. Toho na EFA nominovali za scenár.

Hudbu nominovaných v kategórii Najlepší európsky skladateľ si návštevníci budú môcť vychutnať v sociálnej komédii anglického režiséra Kena Loacha Anjelský podiel a v snímke o nepravdepodobnom priateľstve Shun Li a básnika Françoisa Couturiera. Európska filmová akadémia tento rok ocení i talianskeho velikána Bernarda Bertolucciho Cenou za celoživotné dielo, ktorá sa udeľuje za „jedinečný a obetavý prínos svetovej kinematografii“.

Bratislavský festival uvedie v sekcii Antidepresíva jeho nový film Ja a ty. Informácie agentúre SITA za organizátorov festivalu poskytla Silvia Turnerová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom